Na festivalu CzechFest zahrála na Kanárských ostrovech česká cimbálovka
Projekt Šuhajky už pět let podporuje a propaguje v Španělsku českou kulturu a hudbu. Na dvou kanárských ostrovech, Tenerife a La Palma uspořádal dvoutýdenní festival CzechFest.
Zněla tu hudba, workshopy a přednášky. „Tentokrát jsme přivezli cimbálový soubor Kyčera, který jsme poprvé představili kanárské komunitě i studentům hudební konzervatoře v Santa Cruz de Tenerife. Studenti se mohli seznámit s cimbálem a poslechnout si, jak zní česká cimbálová hudba. Téměř všichni si také mohli vyzkoušet na cimbál zahrát," vysvětluje Monika Srncová, ředitelka projektu Šuhajky, která na Tenerife vystudovala konzervatoř a AMU v oboru housle a viola.
Česká mazurka se od kanárské liší
Hlavní koncert zazněl v univerzitním hudebním sále Paraninfo ve městě San Cristóbal de la Laguna. Tam zazněla populární hudba z regionů Moravy a Valašska. Návštěvníci koncertu měli také možnost naučit se a vyzkoušet si zatančit českou mazurku, která se totiž od té kanárské podstatně liší. Jedná se totiž o skupinový tanec.
Závěr festivalu na Tenerife patřil etnologicko-cestovní přednášce. Na ostrově La Palma se konal koncert a mezikulturní setkání ve spolupráci s kulturním sdružením Nuevo Surco de Villa Mazo a Pitapalma.
Kromě kanárské a české veřejnosti se festivalu zúčastnili i němečtí obyvatelé, neboť podobnost jejich národního nástroje Hackbrett s českou cimbálovou hudbou tvoří mezi lidmi žijícími v zahraničí zvláštní nostalgické pouto.
Návštěvníkům se festival líbil
Návštěvníci festivalu si program chválili. "Díky Monice a projektu Šuhajky má naše česká komunita příležitost poslechnout si naživo skvělou českou muziku," uvedla například Renata, krajanka na Tenerife. "Moc pěkné a zajímavé. Ta hudba, hudební nástroje i kroje...Bylo to velmi zábavné," dodává španělský návštěvník Roberto.
V průběhu novodobé historie Kanárských ostrovů se mezi kanárskou populaci včlenilo mnoho zahraničních komunit, jako např. anglická, německá, italská a francouzská. Češi jsou oproti těm ostatním v menšině, ale mnoho z nich tvoří nedílnou součást kanárské kulturní sféry a tvoří mosty mezi oběma komunitami.
Další kulturní projekt Moniky Srncové přibližuje tradiční domorodnou hudbu a kulturu ostrovů široke veřejnosti i studentům španelštiny a hispanistiky. V březnu 2023 se uskuteční již třetí přednáškové turné po Česku a to v městech Pardubice, České Budějovice, Ostrava, Domažlice, Olomouc a Brno.