Letní škola kremace. Unikátní kurz v Brně zaujal studenty z různých koutů světa
Na Masarykově univerzitě se už podruhé konal unikátní vzdělávací kurz - Letní škola kremace. A zájem z řad studentů byl značný. Do Brna přijeli posluchači nejen z Česka, ale i z Mexika, Číny, Hongkongu, Itálie, Francie a z Velké Británie. Letní školu kremace pořádala univerzita ve spolupráci s Akademií věd a šesti evropskými vysokými školami.
S nápadem vytvořit specializovanou letní školu přišel vyučující Kévin Salesse z Ústavu antropologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Profesně se věnuje biologické archeologii a izotopové bioarcheologii a mimo jiné se specializuje i na kremační studia. Řadu důležitých informací pro svůj obor přitom musel často získávat praktickými pokusy, stážemi či díky zahraničním konferencím.
Proto se rozhodl vytvořit školu kremace. Projekt realizoval společně s kolegyní Elżbietou Jaskulskou z univerzity ve Varšavě s cílem vyškolit další generaci vědců a akademiků. V Evropě ani ve světě totiž neexistuje ucelený program, který by se zaměřoval na tuto tematiku.
Účastníci školy měli možnost prozkoumat jak historické, tak i moderní postupy kremace a pochopit postupné změny na lidském těle při jeho zpopelňování.
„Na výuce se kromě mě a Elżbiety podíleli i další odborníci z Masarykovy univerzity, Akademie věd, z universit z Velké Británie, Belgie, Švédska a Portugalska. Takže studenti měli možnost setkat se s evropskými odborníky v oboru. Velmi důležitá pro setkání všech byla také podpora generálního zástupce Vlámska ve střední Evropě, belgického velvyslanectví se sídlem v Rakousku,“ přiblížil Kévin Salesse.
Velmi cenná zkušenost
Posluchači, přesněji posluchačky, které se zapsaly do kurzu, studují různé obory - od antropologie, archeologie a historie přes média až po chemii. Letní škola byla rozdělena na dvě části – teoretickou, kde se studentky dozvěděly řadu informací o moderních kremačních praktikách ve světě, současných trendech v pohřebnictví, archeologických a forenzních vědách nebo o pohřebních rituálech.
Pak následoval praktický týden, během něhož se vydaly na exkurzi do Moravského zemského muzea i do brněnského krematoria.
„Návštěvu krematoria hodnotily studentky jako jeden z největších highlightů celé letní školy. I když exkurze nebyla povinná, zájem podívat se dovnitř měly všechny. Měli jsme příležitost mluvit s ředitelkou a dalšími pracovníky krematoria, kteří odpovídali na nejrůznější dotazy, díky nimž jsme získali lepší představu o složitostech moderního českého pohřbívání, o protokolech pro uctivé zacházení se zesnulými a o odbornosti personálu. Byla to pro účastníky velmi emotivní a silná cesta,“ poznamenal Salesse.
V praktické části si studentky vyzkoušely i řadu dovedností. Učily se například rozpoznávat lidské ostatky v různých kontextech – včetně starověkých exhumací a kremací. Samostatně vytvářely 3D záznamy historických uren nebo se naučily identifikovat, analyzovat a podávat zprávy o kosterních pozůstatcích. Proškolily se mimo jiné i v přípravě vzorků pro infračervenou spektroskopii.
Vyučující pro studentky připravily také kremaci jako experiment. Studentky musely postavit tři pohřební hranice, na které umístily prasečí nohy, po zapálení sledovaly, jak končetiny žár proměňuje v popel a jak hranici po čtyřech hodinách strávily plameny. Celý proces studentky dokumentovaly, další den odebraly vzorky ze spálených pohřebišť a analyzovaly je v laboratoři.
„Jsem moc ráda, že jsem se zúčastnila kurzu zaměřeného na kremaci, k takovému tématu se ve škole běžně nedostaneme. Celkově to byla velmi cenná zkušenost a bylo pro mě velmi podnětné mluvit s vrstevníky o často tabuizovaném tématu. Uvědomila jsem si také, jak podobně, a přesto odlišně vnímáme tak univerzální pojem jako je smrt,“ zhodnotila letní školu studentka chemie z univerzity v anglickém Southamptonu Alison Gouldová.
Studentky si pochvalovaly i kulturní a společenský program, který Masarykova univerzita pro ně připravila. „Vytvořili jsme tak intenzivní dvoutýdenní kurz, který zahrnuje výuku ve třídě i v přírodě, přičemž odpoledne mají studenti dostatek volného času na společenské aktivity, aby si mohli léto v Brně plně užít,“ dodal Salesse.