Neukázněných turistů v národních parcích přibývá. Strážců je ale málo

Neukáznění turisté na Sněžce vstupují i na zakázaná místa

Jízda na sněžných skútrech, vstup do zakázaných míst, rozdělávání ohně. To jsou jen některé z prohřešků, které lidé dělají v národních parcích. Zatímco neukázněných turistů přibývá, strážců parků je málo.

S výjimkou Českého Švýcarska, které v polovině roku 2022 postihl rozsáhlý požár, nepřibyl v národních parcích za posledních minimálně pět let ani jeden strážce, uvedl koordinátor Asociace národních parků Jakub Kašpar.

Jakub Kašpar | Foto: Český rozhlas

"Profesionálních strážců mají naše čtyři národní parky dohromady 60, což je vzhledem k tomu, jakou rozlohu mají strážci na starosti, opravdu počet, který je nedostatečný. Zoufalý nedostatek strážců přírody pociťuje Agentura ochrany přírody a krajiny, kam spadají všechny naše chráněné krajinné oblasti. To znamená, že národní parky relativně ještě nějaké strážce mají, ale těch 60 lidí opravdu nedostačuje, i vzhledem k tomu, že roste návštěvnost národních parků."

Proč je jich tak málo? Je to otázka financí?

"Ano, je to otázka financí, a také toho, že národní parky nemohou zvyšovat počet svých zaměstnanců a zároveň nemohou zvýšit počet strážců na úkor jiných profesí."

Jak se vůbec strážce parků vybírá? Jsou nějaká předem daná kritéria?

"U nás v Krkonošském národním parku je to tak, že strážci profíci procházejí výběrovým řízením. Tam prokazují jednak svoje znalosti a nějakou fyzickou zdatnost, protože strážce se pohybuje v terénu. V případě hor, jako jsou Krkonoše, je samozřejmě fyzická zdatnost důležitá. Potom musí projít zkouškami, které jsou docela náročné, zkouškami z místopisu, ze znalosti legislativy, ze znalosti přírodovědy, přírody toho konkrétního národního parku, a podobně."

Strážci Krkonošského národního parku kontrolovali povolení k vjezdu aut do parku. | Foto: David Taneček,  ČTK

Střážci v Krkonoších se své zásahy natáčí

Co musí strážce parku řešit, a co je největším problémem neukázněných návštěvníků?

"Strážci parku neřeší jenom neukázněné návštěvníky, jsou v terénu i jako pomoc pro návštěvníky, kteří potřebují třeba poradit, takže to je velmi častá záležitost, kterou strážci řeší. Ale pochopitelně jejich hlavní role je kontrolovat, jestli lidé dodržují pravidla, která v národním parku platí, a kterých není zase tak mnoho. Teď v zimě je nejčastějším problémem, který řešíme, že lidé jezdí na lyžích v místech, kde se jezdit nesmí. V národním parku se někdy projíždějí na sněžných skútrech.

Na některá místa cyklisté nesmí. | Foto: Marek Stožický,  Radio Prague International

V létě tím nejčastějším problémem je vstup mimo cesty v klidové zóně, kde je možné chodit pouze po značených cestách. Občas musí strážci řešit problém, že lidé jezdí na jízdních kolech tam, kde není vyznačená cyklotrasa, což se v národním parku také nesmí. Někteří lidé dokáží být velmi arogantní až agresivní. My tomu čelíme samozřejmě vzděláváním a tréninky těch strážců při řešení přestupku. Strážci celý zásah natáčejí, což je ochrana obou stran. To znamená, jak toho strážce před případným útokem, tak toho přestupce před potenciálním rizikem, že by se ten strážce nechoval profesionálně."

Pravidla nedodržují 2 procenta. Pomohlo by národním parkům vstupné?

Určitě je podstatná většina těch, kteří pravidla v národních parcích dodržují a chrání přírodu. Jaký je asi ten poměr?

"Je naprostá většina návštěvníků národních parků, kteří pravidla dodržují. My odhadujeme, že asi 98% lidí pravidla dodržuje nebo se jim někdy stane, že nějaké pravidlo poruší omylem, protože zabloudí na nějakou cestu, která není legální, ale nedělají to vědomě. Ale v případě Krkonošského národního parku 2% z 6,5 milionů návštěvníků je v tom absolutním počtu velké číslo."

Četla jsem, že je taková úvaha, že by se mohlo v národních parcích platit vstupné.

Šumava | Foto:  Filip Jandourek,  Český rozhlas

"My bychom byli určitě pro. Ten základní důvod je jednoduchý. Krkonošský národní park musí vydat ročně mezi 10 až 60 milionů korun na údržbu turistické infrastruktury. Tyto prostředky musíme shánět z různých projektových dotací. Bylo by spravedlivé, kdyby na tu infrastrukturu přispěli právě ti, kteří ji používají. My jsme v roce 2018 ve velkém výzkumu mezi návštěvníky zjišťovali, co by si mysleli o případném vstupném 30 Kč za návštěvu. 64% lidí řeklo, že to považuje za dobrý nápad a že by rádi takové vstupné platili."

klíčová slova:
spustit audio

Související

  • Poznejte kraje Česka

    Praha je nejznámější a nejatraktivnější město Česka. Ale Česko zdaleka není jen Praha.