Sociální sítě zaplavily fotky plných košíků hub. Loni přinesli Češi z lesa 31 tisíc tun hub a lesních plodů

Rostou! To vzkazují lidé na facebooku, který se hemží fotkami plných košíků hub. Mnozí neváhají zalehnout do jehličí, aby získali co nejlepší fotku svého úlovku. Možná letos Češi trumfnou i loňský rok, kdy nasbírali 31 tisíc tun lesních plodů a hub.

I když se to zdá hodně, dlouhodobý průměr od roku 1994 je přes 38 tisíc tun. Zároveň si lidé stále častěji lesní plody i kupují. Vyplývá to z průzkumu ministerstva zemědělství a České zemědělské univerzity v Praze (ČZU).

Průměrný obyvatel šel loni do lesa 44krát

Foto: Barbora Němcová,  Radio Prague International

Na houby loni vyrazilo 68 procent domácností. Domů si lidé odnesli v průměru skoro 7 kilogramů hub. A také borůvky, kterých sesbírali 4400 tun, dále pak na maliny nebo ostružiny. Hodnota nasbíraných plodů dosáhla loni 7,2 miliardy korun.

Každý obyvatel ČR zašel loni do lesa průměrně 44krát. Podle výsledků šetření skoro 74 procent obyvatel navštěvovalo les alespoň jednou měsíčně, přičemž necelá čtvrtina lidí uvedla, že do lesa chodí vícekrát týdně a další pětina jednou týdně. Nejvyšší návštěvnost je dlouhodobě v okolí Prahy, dále pak ve Středočeském, Libereckém, Jihočeském a Plzeňském kraji.

Ministr Výborný: Volný vstup do lesů není v Evropě samozřejmostí

Foto: Hana Slavická,  Radio Prague International

"Češi patří k národům, které mají ke sběru lesních plodů výjimečný vztah. Les pro nás není jen hospodářským prostorem, ale i místem odpočinku, tradic a spojení s přírodou. To, že i v dnešní době nasbíráme ročně desítky tisíc tun borůvek, malin nebo hub, svědčí o tom, že tato tradice zůstává živá napříč generacemi. I díky takovým číslům můžeme lépe chápat hodnotu lesa pro společnost a podporovat jeho rozmanité funkce," doplnil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Jak dodal, volných vstup do lesů je v Česku výsadou, které bychom si měli vážit. V Evropě to v žádném případě není samozřejmostí.

Potraviny na zahradě i balkónu si pěstuje polovina domácností

Nejen, že jsou Češi vášnivými sběrateli lesních plodů, nedávný výzkum zjistil, že si své potraviny na zahraně nebo balkonech pěstuje víc než polovina českých domácností. Lidé s rozdílnými příjmy i vzděláním, ve městech i na venkově. Dokládají to aktuální studie vědců z Národního institutu SYRI.

Foto: Magdalena Hrozínková,  Radio Prague International

„Potvrdilo se, že zahrádkáři konzumují čerstvé ovoce a zeleninu častěji než zbytek populace. Také jsme zjistili, že zahrádkaření je jeden z faktorů, který je spojený s nižší tělesnou hmotností," konstatoval Jan Vávra ze Sociologického ústavu Akademie věd.

I přes tato pozitivní zjištění o vlivu zahrádkaření také platí, že čerstvé ovoce a zelenina se v Česku konzumují málo. Každý den si je dopřeje pouze 32 % zahrádkářů a ještě méně lidí, kteří nic nepěstují, kterých je konkrétně 22 %.

Autor: Zdeňka Kuchyňová | Zdroje: ČTK , Ekolist.cz
klíčové slovo:
spustit audio