Nošovice jsou volné pro jihokorejské automobilku Hyundai

r_2100x1400_radio_praha.png

Nošovice jsou volné pro jihokorejskou automobilku Hyundai. Poslední dva ze šesti dříve neústupných vlastníků půdy podepsali s krajem smlouvu o prodeji pozemků pro průmyslovou zónu. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Premiér Jiří Paroubek, foto: ČTK
Severomoravský kraj nabídl všem rodinám odškodné sto tisíc korun za sníženou kvalitu životního prostředí během dvou let výstavby automobilky. Mnozí lidí už také počítali s miliony za vykoupenou půdu. Šest lidí však stále nechtělo prodat. Pak přišla zpráva, že kraj pozastavuje jednání v Nošovicích a hledá jinou průmyslovou zónu. Právě informace o zmaření investice vyvolala velké emoce. Spor rozdělil vesnici téměř na dva nepřátelské tábory. Jednání se obnovilo a dospělo ke zdárnému konci. Nakonec podepsali i dva poslední vlastníci, kterým byla nabídnuta i náhradní půda dokonce ve větší ploše. Kraj se dohodl i se zemědělským družstvem vlastníků, kteří přistoupili na kompenzaci 130 milionů korun. Původně kraj nabízel zemědělcům 60 milionů. Kraj přitom musel dospět k rozhodnutí do neděle, neboť hrozilo, že potom nebude moci čerpat od státu prostředky na vyplacení pozemků. Ty byly bezprostředně nato uvolněny. Na první vlnu výkupu pozemků směřuje bezmála 202 milionů korun. Jestli firma svou továrnu ale v Nošovicích skutečně postaví, to zatím není jisté. Osobně je pro to připravený lobbovat i premiér Jiří Paroubek.

"Já jsem naznačil, že jsem ochoten třeba i odjet do Koreje v polovině příštího měsíce, pokud si to korejská strana, především vláda bude přát. Měl bych zájem s šéfy korejské firmy Hyundai jednat tak, aby viděli velký zájem České republiky."

Hyundai - sedmá největší automobilka na světě přeferuje z českých průmyslových zón právě Nošovice. Chce zde investovat 35 až 40 miliard korun do továrny s roční kapacitou 300 vozů. Továrna by měla vytvořit 3000 přímých a 9000 nepřímých pracovních míst. Svoje konečné rozhodnutí by měli majitelé korejské firmy oznámit do konce tohoto roku. Ve hře o tuto obří investici je však také Polsko.