Nuselský most slaví 35 let

Foto: www.rozhlas.cz/regina
0:00
/
0:00

Právě slaví 35. narozeniny, získal titul Stavba století a jeho tubusem jezdí metro. Je také nechvalně známý jako most sebevrahů. Možná už tušíte, že je řeč o Nuselském mostě, který překlenul hluboké údolí a lidem ulehčil dopravu po Praze.

Zatěžkávací zkoušky Nuselského mostu, foto: ČTK
Kvůli mostu padlo k zemi sedmnáct činžovních domů a dětská nemocnice na Karlově. To byla daň za unikátní spojení dvou protilehlých čtvrtí Pankráce a Karlova. Vznikla tak cesta ze severu na jih Prahy. Nuselský most je nyní jedním z nejznámějších, ale taky nejzatíženějších mostů v Česku. Nese magistrálu se šesti jízdními pruhy a uvnitř jezdí metro. Je výsledkem architektonické soutěž, ve které zvítězil návrh trojice architektů Vojtěcha Michálka, Stanislava Hubičky a Svatopluka Kobra.

Výstavba mostu začala v roce 1965, o pět let později došlo k zátěžové zkoušce - na most vjelo 66 tanků a z jeho mostovky se odpalovaly rakety. První auta na zbrusu nový most, který se tehdy jmenoval most Klementa Gottwalda, vjela 22. února 1973. A tehdy začaly kolovat první politické vtipy.

"Tak jako Gottwald, tak i tento most zkrátí lidem, kteří přijdou v úvahu, cestu na Pankrác,"

zavzpomínal v televizi Nova jeden z architektů mostu Stanislav Hubička. Pankrác byla totiž nejen čtvrť, ale i věznice. V 90. letech byl most přejmenován na Nuselský, podle údolí, nad kterým se klene. Má délku 485 metrů a šířku 26 metrů. Dodnes je to jedna z největších staveb z předpjatého betonu v Česku. Tubusem, jehož stěny mají v některých místech tloušťku pouze 30 centimetrů, vede dvoukolejná trať metra.

"Podobný typ mostu v těchto dimenzích já neznám. Znám podobné, ale to jsou oblouky. Ale tady bylo od začátku řečeno a to bylo nejsložitější zadání - opustit obloukovou formu."

Nové zábrany proti sebevrahům, foto: ČTK
Není to jen zajímavá minulost ani technické řešení, co k Nuselskému mostu pravidelně poutá pozornost médií. Stavba se totiž nedlouho po svém otevření stala oblíbeným místem sebevrahů. Údaje uvádí 200 až 300 lidí. Oddělené místo pro pěší, je také jediná věc, kterou by na svém projektu architekt Stanislav Hubička dnes měnil.

Nuselský most
"Dokonce mě bylo řečeno, zda mám klidné spaní. Přiznávám se k tomu, že v době, kdy se most koncipoval, jsme vůbec o tom, že by mohlo existovat něco jako sebevraždy, neuvažovali. To je stejné jako třeba terorismus. My jsme dokonce měli zábradlí a po tom se dalo chodit, ve výšce 110 centimetrů. A nikdo neočekával, že doba se bude tak proměňovat v tom myšlení, cítění, lidských osudech a zklamání, že se to stane místem velice snadných sebevražd."

Zdá se, že tragické skoky teď ukončily nové zábrany, které za šest milionů pořídilo město. Přes jejich hladké povrchy a zahrnuté vrcholy se na ně téměř nedá vyšplhat. Za posledního půl roku se tu ani jeden pokus o sebevraždu nezdařil.

Snahy překonat Nuselské údolí tu byly i v dřívějších letech. Už v roce 1903 navrhl inženýr Jaroslav Marjanko ocelový most, ale ambiciózní projekt neuspěl. K bizarním návrhům patřila práce architekta Josefa Havlíčka, která počítala s mostem, který by nesly výškové budovy. V přízemí měly být nákupní bulváry a na střeše most. Nejvytrvalejším byl v návrzích průkopník českého betonového stavitelství Stanislav Bechyně. Jeho návrh z roku 1938 se tomu dnešnímu velmi podobá.