O víkendu zemřely dvě významné osobnosti - cestovatel Jiří Hanzelka a herec Miroslav Horníček

Jiří Hanzelka a Miroslav Horníček, foto: ČTK

Česká republika ztratila tento víkend dvě významné osobnosti - cestovatele Jiřího Hanzelku a herce Miroslava Horníčka. Oběma bylo přes 80 let a zanechali ve své profesi výraznou stopu. Jiří Hanzelka procestoval společně s Miroslavem Zikmundem skoro celý svět, vydával knihy a točil dokumenty. Miroslav Horníček nabízel svým příznivcům krásný inteligentní humor.

Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka  (vpravo),  foto: ČTK
Slavný český cestovatel Jiří Hanzelka zemřel na plicní embolii ve věku 82 let. Společně s Miroslavem Zikmundem procestovali 83 zemí světa, vydali 18 knih, které byly přeloženy do 11 jazyků. Natočili stovky reportáží a filmů. S Miroslavem Zikmundem se Jiří Hanzelka poznal na Vysoké škole obchodní. Ještě se ani nerozkoukali a už si plánovali, jak po studiích vyrazí do světa a tento sen se jim splnil. Při svých cestách zažili řadu dobrodružství, a jednou měl Jiří Hanzelka veliký strach.

"Bylo to pár vteřin, když mě honil hroch, který odhadem vážil dvě nebo dvě a půl tuny a hnal se za mnou rychlostí rozhodně lepší než Zátopkovy rekordy."

Při svých cestách využívali a propagovali vozy Tatra, které dnes slouží jako exponáty v kopřivnickém tatrováckém muzeu. Jedním z nejdůležitějších dat v životě Jiřího Hanzelky byl 24. prosinec nikoliv proto, že jsou vánoce, ale proto, že měl zároveň narozeniny. I tento den trávil mnohokrát na cestách. Jeho přítel Miroslav Zikmund si vzpomíná zvláště na rok 1948, kdy stáli na pomezí Paraguae, Brazílie a Argentiny.

Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka  (vpravo) v roce 1949 v Praze po návratu z cesty kolem světa,  foto: ČTK
"Tam jsme bydleli v takovém baráčku, který byl ztlučený z nějakých bedniček od margarínu a ta indiánka, majitelka tohoto "hotýlku", když jsem jí řekl, že Jirka má ten den nazozeniny, tak říkala Jesus de Navidad, Ježíšek."

Od roku 1970 nesměli Hanzelka se Zikmundem publikovat, protože odsoudili sovětskou invazi v roce 1968. Hanzelka se později stal signatářem Charty 77. Listopad 1989 vše změnil, pro Jiřího Hanzelku však už přišel pozdě. Zdravotní potíže mu už nedovolily podniknout nové cesty - například do Austrálie, kam měli kdysi se Zikmundem namířeno.


Miroslav Horníček,  foto: ČTK
"Rád podávám vtip jako bonbon: zabalený. Někdo si ho rozbalí hned, někdo až doma a někdo možná za týden nebo nikdy,"říkával Miroslav Horníček, mistr vtipných dialogů, který zemřel ve svých 84 letech. Rodilý Plzeňan zběhl k divadlu od úřednického stolu. V Praze vystřídal několik scén, než stanul v divadle ABC po boku Jana Wericha. Známé jsou i jeho filmové role, například novodobý Faust v komedii Kam čert nemůže a televize se dodnes s oblibou vrací k populárnímu seriálu Byli jednou dva písaři, který patří do zlatého fondu televizního archívu. Miroslav Horníček seberionií a skeptickým pohledem na svět vytvořil neopakovatelný typ univerzálního umělce, který měl rád humor.

"Já se strašně rád směju - mám-li čemu - mě rozesměje ještě pořád stará americká groteska Laurel a Hardy, Buster Keeton a především Chaplin, i když se tam mísí smích s pláčem. I to je dobře, to se má mísit, tak jako v životě."

Miroslav Horníček většinou pracoval ve dvojicích. Nazapomenutelné jsou jeho scénky s Milošem Kopeckým. Například jejich scénický dialog Tvrďák dosáhl 500 repríz. Nesmírně populární byl i pořad Hovory H. Většina televizních diváků si vybaví stolek, sklenku červeného vína a odložené brýle. Miroslav Horníček hovořil s hosty, kteří jinde nebyli k vidění a o tématech, která se jinde neřešila. A neváhal si dělat legraci i sám ze sebe.

Július Satinský a Miroslav Horníček na společném představení,  foto: ČTK
Na Miroslava Horníčka vzpomíná řada jeho kolegů. Například byl svatebním svědkem i současnému ministru kultury Pavlu Dostálovi, se kterým se znal 35 roků. Herečka Stella Zázvorková o něm říká, byl to přítel a kamarád, který vždycky řekl, co si myslí. A to se musí dělat s láskou a opatrně.

Později psal Miroslav Horníček knížky a když už mu sil ubývalo, věnoval se lepení koláží. Po ztrátě syna a manželky, se kterou žil 60 let, zůstal sám. Novou rodinu našel u lékaře Vladimíra Mareše, kterého prohlásil za svého druhého syna a v jehož rodině také zemřel. Ve svém posledním rozhovoru odpověděl i na otázku, co bude, až tady nebude? Tehdy mj. řekl, Nic se k tomu nedá zorganizovat, jenom doufat, že člověk udělal něco dobře, co zůstane a co bude lidi oslovovat.