Obnovitelné jádro - utopie nebo realita?
Může být uran obnovitelný zdroj? Experti soudí, že nikoliv, ministr životního prostředí Pavel Drobil však hodlá na říjnovém setkání ministrů životního prostředí evropské sedmadvacítky navrhnout, aby se jaderná energie zařadila do kategorie obnovitelných zdrojů energie. A má přitom podporu premiéra Petra Nečase a ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka.
Hospodářské noviny připomněly, že Evropská komise už v roce 2007 založila platformu pro jadernou energetiku a její šéf José Barroso tehdy naznačil, že jádro by mohlo být součástí čistší evropské energetiky po roce 2020. Mezi členskými státy EU ovšem pohled na atomovou energii není jednoznačný. Zatímco například Rakušané jsou proti, německá vláda nedávno rozhodla, že prodlouží životnost tamních jaderných zařízení.
Ředitel Centra pro otázky životního prostředí Bedřich Moldan v rozhlasové debatě ministru Drobilovi zřetelně oponoval:"Já jsem přesvědčen o tom, že to je několik věcí, které tady trošku dáváme dohromady a není to po mém soudu správné. především je otázka, jestli je opravdu jaderná energie čistá energie, co rozumíme tím slovem čistá. Každopádně se jaderná energie jistě započítává do těch málouhlíkatých nebo bezuhlíkatých zdrojů. Úplně bezuhlíkaté to není, ale rozhodně nízkouhlíkové to je. Takže potud myslím tady shoda rozhodně existuje. Co se týče ovšem toho přímo zařazení mezi obnovitelné zdroje, tak tam si myslím, žer ta snaha není na místě, protože obnovitelné zdroje jsou zcela jasně definovány už dlouhou dobu. Definuje je několik směrnic Evropské unie, pokud hovoříme o Evropské unii. Definuje je Mezinárodní agentura pro energii, což je OECD záležitost. Tam ty definice jsou jasné a nedovedu si představit, že by se definice, které dnes platí už několik let, možná víc než deset let staré, kvůli tomu měnily. S tím také souvisí náš závazek, který zmínil pan ministr Drobil, konkrétně náš podíl na závazku Evropské unie do roku 2020 zvýšit podíl energie z obnovitelných zdrojů na 20 procent. My tam především nemáme 20 procent, my tam máme 13 procent, a ještě, když se to všelijak spočítá, ono tak s tím počítáním to není úplně jednoduché, musíme počítat zdroje, užití, různé transformace a podobně, takže já jsem byl svědkem toho, kdy vláda před nějakou dobou, asi to je 2 roky, tohleto počítala a ten závazek byl jasně potvrzen. Takže já si myslím, že ten závazek splnit pro Českou republiku, to znamená v rámci toho, jak to říkáme evropskou řečí 'sdílení břemene', je zcela reálné, aniž by se do toho započítávala jaderná energie."
Ekolog a senátor Bedřich Moldan, který za Českou republiku vyjednával přístupové podmínky k Evropské unii v oblasti životního prostředí, se domnívá, že šance na úspěch návrhu ministra životního prostředí Pavla Drobila na zařazení jaderné energie do kategorie obnovitelných zdrojů energie je nulová. "Navíc to není dobrý nápad. Uran potřebný pro výrobu jaderné energie není obnovitelný zdroj," upozornil Bedřich Moldan. Také české zákony říkají, že definici obnovitelného zdroje plní jen ten, který má buď sám, nebo za přispění člověka schopnost se sám obnovovat. Zelení jsou k nápadu ministra Drobila ještě kritičtější. Jejich šéf Ondřej Liška soudí, že je to skvělý nápad, jak se zesměšnit.