Obří leporelo o českých dějinách se vydalo na cestu po Spojených státech

r_2100x1400_radio_praha.png

Lovce mamutů, věrozvěsty Cyrila a Metoděje, Přemyslovce i husitské války, exil Jana Amose Komenského i vznik Československé republiky - to vše zachytila ilustrátorka Lucie Seifertová ve svých Dějinách udatného českého národa. Její kniha získala řadu ocenění a v podobě obřího leporela nyní zahájila cestu po Spojených státech. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:

Už sám název knihy Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí naznačuje, že autorka českou historii představuje s nadsázkou, humorem i trochou ironie. "Tvar by to mělo jako roztrhaná ponožka,"říká například o budoucím Československu Tomáš G. Masaryk a americký prezident Wilson na to odvětí jen "Very original". V podobném duchu Lucie Seifertová nakreslila i komiksové scény z dob keltského osídlení Čech, z rudolfinské Prahy nebo z let vlády Jiříka z Poděbrad. Studium historického materiálu a příprava knihy jí přitom zabraly šest let. Leporelo, v knižní podobě dlouhé devět metrů, získalo po svém vydání v roce 2003 řadu prestižních ocenění včetně Magnesie litery za nejlepší dětskou knihu nebo Zlaté pečeti za nejlepší polygrafický počin. Dočkalo se ale i převedení do výstavní podoby:

"Chtěli jsme, aby úspěšné leporelo, které bylo vystavováno v Národním muzeu, viděli i naši návštěvníci. To leporelo je úžasně vymyšlené, takže i do našich prostor, tzv. Dolního zámku, se celé vešlo,"

říká k tomu Zuzana Míková, kastelánka hradu v Českém Šternberku, kde byly Dějiny udatného českého národa vystaveny letos v létě. Ve své výstavní podobě měří toto obří leporelo celých sedmdesát metrů. S velkým úspěchem bylo předvedeno v Národním muzeu v Praze a nyní zahájilo svou několikaletou cestu po Spojených státech. Po středeční vernisáži na českém velvyslanectví ve Washingtonu, která byla součástí oslav státního svátku 28. října, zamíří například do New Yorku, New Orleans, Houstonu nebo do Chicaga. Velký zájem o ně mají i naši krajané v Texasu a v Nebrasce. Českou verzi výstavy vidělo dosud na čtvrt milionu diváků. Podle Zuzany Míkové ji jen v Českém Šternberku navštívily desítky tisíc lidí:

"Byl velký ohlas, často lidé telefonovali, jestli zde opravdu je, a byli tací, kteří přijeli jenom kvůli tomu leporelu."

Kromě Dějin udatného českého národa vydala Lucie Seifertová v knižní podobě i leporela Pražský hrad, Tajemná Praha nebo Golem.