Očekávaná důvěra vládě

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Trojkoaliční vláda premiéra Petra Nečase se bude moci pustit do ozdravování veřejných financí a reforem nezbytných pro další chod země. Hlasy všech 118 koaličních poslanců získala důvěru Poslanecké sněmovny. Opozice byla všemi hlasy proti.

Premiér Petr Nečas přijímá gratulaci od poslankyně Kristýny Kočí,  foto: ČTK
Hlasování poslanců předcházela více než sedmihodinová diskuse, ve které opoziční zákonodárci kritizovali vládní programové prohlášení a koaliční smlouvu mezi ODS, TOP 09 a stranou Věci veřejné. Podrobně rozebírali jednotlivé kapitoly těchto dokumentů a nešetřili kritickými slovy. Vláda podle sociálních demokratů a komunistů nemá prorůstový program a její opatření poškodí zejména chudší lidi. Tlumočili tak i názory odborářů, kteří v případě, že na sobě pocítí úsporné kroky vlády, hrozí masovými protesty.

Hlasování poslanců dopadlo podle očekávání. I když má koalice ve sněmovně pohodlnou většinu, premiér Petr Nečas po hlasování řekl, že jej nepovažoval za formální:

"Já bych chtěl zdůraznit, že hlasování jsem nikdy, ani na okamžik, nepovažoval za pouhou formalitu. Pro mně je to vážní věc, vážím si toho, že vláda dostala důvěru do všech koaličních poslanců, že se projevila síla koalice v tom, že skutečně 118 hlasů bylo kladných. Pro nás je to velký závazek, a také to znamená, že klíčovým úkolem, který teď máme před se, je začít plnit a realizovat vládní programové prohlášení."

Bohuslav Sobotka,  foto: ČTK
Lídra ČSSD Bohuslava Sobotku výsledek hlasování nepřekvapil:

"Vláda má plnou odpovědnost za osud České republiky, má veškeré potřebné výkonné pravomoci. Má koneckonců také většinu v Poslanecké sněmovně. Pokud jde o většinu v Senátu, o té se rozhodne v podzimních senátních volbách, ale ta odpovědnost je jednoznačná, nedělitelná. Pokud vláda bude dělat chyby, budou to její chyby, a my jako opozice na všechna chybná rozhodnutí budeme jasně poukazovat."

Otázkou tedy je, zda vláda pro realizaci některých reformních kroků, například důchodové reformy, získá alespoň část opozice? Zeptal jsem se na to komentátora serveru Aktualně.cz Petra Holuba:

Petr Nečas,  foto: ČTK
"V tuto chvíli bych o tom do značné míry pochyboval, například u penzijní reformy, ale záležet bude na tom, v jaké podobě se prosadí. Pokud by se například podobala verzi, kterou prosazovala Bezděkova komise, tak je jisté, že proti reformě bude sociální demokracie, a tím se velmi snižuje šance na její prosazení, protože ani velké penzijní fondy, které by se jí měly účastnit, se nebudou chtít rovnou zavazovat ke vstupu do nějakého systému, který by například za čtyři roky nová levicová vláda mohla zrušit."

Bude mít podle vás vláda premiéra Petra Nečase v poměrně nesourodé trojkoalici na realizaci svého programového prohlášení celé funkční období?

"Já bych celkem předpokládal, že ano, protože motivace řídit nějaká ministerstva je dostatečně silná. V čem já vidím hlavní riziko této vlády je, že přinejmenším ve svém programovém prohlášení příliš nereflektuje potíže, které v důsledku krize ještě zasáhnou českou ekonomiku a státní rozpočet. To mohou být velmi vážné problémy s propadem státních příjmů nebo s poklesem ekonomiky. A přes všechny ambiciózní plány, které v tom programovém prohlášení jsou, nakonec možná budou ministři řešit úplně něco jiného, s čím dnes nepočítají. A pokud tohle nevyřeší, tak skutečně by mohli padnout dříve než uplyne to čtyřleté volební období."