Ohrozí krach privatizace Telecomu státní podporu bydlení?
Neúspěch privatizace Českého Telecomu může pro státní pokladnu znamenat citelný úbytek peněz. Ministr financí už naznačil možnost omezení příspěvků do fondů bydlení a dopravní infrastruktury.
Prodej Českého Telecomu byl považován za jednu z největších privatizačních akcí. Do státní pokladny mělo od konsorcia Deutsche Bank a TDC přijít 55 miliard korun. Důvodem nezdaru jsou mj. neshody mezi současnými majiteli - státem a strategickým partnerem Telecomu - konsorciem TelSource. To mělo původně prodávat svých 27 procent akcií společně se státem, odmítlo však souhlasit s konečnou metodou prodeje i s cenou za akcie. Krach privatizace potvrdil i ministr financí Bohuslav Sobotka. Jak uvedl, nedokončená privatizace neovlivní státní rozpočet, ale zkomlikuje situaci ve Fondu národního majetku.
"Protože Fond národního majetku má za úkol v příštím roce financovat celou řadu aktivit, my v tuto chvíli budeme muset hledat jiné alternativní metody financování ."
Ministr už naznačil, že se budou muset omezit i příspěvky do fondů bydlení a dopravní infrastruktury. Za velice špatný nápad to však považuje analytik Conseq finance Petr Zahradník.
"Pokud se před několika málo lety rozhodlo, že právě skrze tyto fondy budou financovány velmi akutní priority v oblasti dopravní a bytové infrastruktury, tak si myslím, že škrty ve výdajích jsou proti smyslu jejich existence."
Do fondu dopravy a bydlení se původně počítalo s 30-ti miliardami korun. Situaci by mohlo částečně vyřešit, kdyby stát prosadil výplatu dividend. Spekuluje se o tom, že za svůj 51 procentní podíl by mohl z Telecomu získat zhruba 16 miliard korun. Akcie Telecomu zareagovali na současnou situaci růstem. Potvrdil to Jan Pavlík z Wood and Company.
"Důvodem bylo to, že většina investorů hodnotila privatizaci tak jak byla postavena a nabídku konsorcia Deutsche Bank a TDC jako velice nevýhodnou jednak pro stát, jednak pro stávající minoritní akcionáře."Za nezdařenou privatizaci padaly hlavy v Českém telecomu, kde byl odvolán generální ředitel. Opoziční ODS však označila situaci kolem Telecomu za další privatizační fiasko vlády. Stát totiž prodělal na neúspěšných privatizacích Unipetrolu, elektroenergetiky a Českého Telecomu sto miliónů korun. Takový je totiž účet za služby poradců, které si vláda najala. A jak se bude situace dále vyvíjet? Ministerstvo financí chce přeložit návrh dalšího postupu do konce ledna. Podle analytiků ale přijdou lepší podmínky pro prodej státní majority v Telecomu za dva až tři roky.