Petra Buzková po volbách skončí v politice

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Ministryně školství Petra Buzková oznámila, že po příštích parlamentních volbách odejde z politiky. Zdůvodnila to neustálým stresem, únavou a tím, že má málo času na rodinu. Také se jí nelíbí neustálá publicita. Petra Buzková se police věnovala od listopadu 1989, kdy se ve svých čtyřiadvaceti letech stala členkou sociální demokracie. Navázala tak na rodinnou tradici - její dědeček František Modráček byl členem sociální demokracie už za rakousko-uherské monarchie. A jaké bylo patnáctileté působení Petry Buzkové v české politice? To shrnuje Martina Lustigová.

Petra Buzková se do politiky vrhla hned po dostudování právnické fakulty a od roku 1992 byla pravidelně volena do parlamentu. Šest let byla také místopředsedkyní Poslanecké sněmovny. Sociálnědemokratický premiér Vladimír Špidla si ji v roce 2002 vybral do svého vládního týmu a přidělil jí resort školství, v jehož čele stojí dodnes.

Petra Buzková se dlouhá léta umísťovala na špici žebříčků popularity. Její pozice v samotné ČSSD ale nikdy nebyla příliš silná. Uvnitř strany totiž často nacházela řadu oponentů. Mnohým spolustraníkům se například nelíbilo, že dcera levicové ministryně školství studuje na soukromém lyceu.

Jaká vlastně byla patnáctiletá politická kariéra Petry Buzkové? Na to jsem se zeptala politologa Jiřího Pehe. "Petra Buzková nepochybně byla úspěšnou političkou. Za prvé v tom smyslu, že pomohla znovu vybudovat a vlastně vytvořit ČSSD, což nebyl lehký úkol. A ona u tohoto úkolu stála od samého počátku. Myslím si také, že vnesla nejen do sociálnědemokratické, ale obecně i do celé české politiky určitý styl a tón, který jinak v české politice chybí. Tedy řekl bych, že vnesla do politiky určitou noblesu a takový civilní styl jednání, který mně osobně imponoval a bude mi v politice chybět."

Noblesu si ale Petra Buzková nedokázala udržet vždycky. V klidu ji nenechala například kniha Miloše Zemana Jak jsem se mýlil v politice. Zeman, který Buzkovou už na konci 90. let označil za pouhého "maskota strany", o ní píše jako o "líné couře". A reakce Buzkové? "Dámy a pánové prominou, to, co napsal o mě i o některých jiných, není na žalobu. To je, milý Miloši, spíše na pár facek. Já bych velice očekávala a byla bych tomu velice ráda, kdyby Miloš Zeman uznal, že se choval způsobem, který se minimálně mezi sociálními demokraty nedělá, a zkusil říct alespoň to, že kvůli tomu, aby zvýšil prodejnost své knihy, se choval tak trochu jako prase."

Ale od politické kultury zpátky k hodnocení působení Petry Buzkové. Jakou práci podle Jiřího Pehe Buzková odvedla v exekutivě? "Pokud jde o její vládní činnost, tak tam se domnívám, že sice za sebou nezanechává nějaké převratné reformy nebo výsledky, které by zde zůstaly jako monument pro budoucnost, ale na druhou stranu si myslím, že za působení na ministerstvu školství také rozhodně nic nezkazila. A české školství, hlavně vysoké školství, se během jejího působení posunulo o krok vpřed."

A neoslabí ohlášený odchod z politiky pozici Petry Buzkové ve vládě?

"Na jedné straně samozřejmě může takové oznámení oslabit pozici politika, na druhé straně to paradoxně může politika také posílit, protože každému je jasné, že tomu politikovi již nejde o nějaké sbírání bodů do žebříčků popularity. A to mu tedy dává příležitost, aby se ještě pokusil o nějaké výraznější kroky. Takže bude záležet na Petře Buzkové. Já se domnívám, že její oznámený odchod by ji mohl svým způsobem posílit. Pokud má v úmyslu provést některé reformní kroky v oblasti školství, tak by se o ně mohla pokusit, aniž by se musela bát, že to ublíží její politické kariéře."