Podnikatelé v hazardu se zatím efektivně brání regulaci

Česko si už léta drží ve světě pověst ráje hazardu. Podle kritiků za to může současný zákon, který jde provozovatelům hazardu na ruku. Všechny dosavadní pokusy o změnu zákona zatím skončily neúspěchem. Nyní je ve hře opět návrh skupiny senátorů. Horní komora minulý týden jeho projednávání zatím do konce roku odložila. Zaznívají hlasy, že chybí politická vůle prosadit novelu. Blíže k tomu Zdeněk Vališ.

Novela by měla dát obcím větší pravomoci při regulaci a potírání hazardních her. Zatím obce leckde jen bezmocně přihlížejí, jak si z nich podnikatelé v hazardu dělají legraci. Od roku 1998 mají podle zákona možnost regulovat vyhláškami klasické hrací přístroje. Jenže mocná hazardní lobby si stačila prosadit do zákona výjimku pro tzv. nové technické hry. A na herny s automaty nové generace jsou obecní vyhlášky krátké. Videoterminály či kasina povoluje ministerstvo financí, které rozhoduje bez vědomí obcí. Podle nezávislého senátora Josefa Novotného je nutné vrátit obcím v plné míře pravomoc efektivně hazard potlačovat. Novotný už stejný zákon předkládal dřív, ale neuspěl s ním. Neúspěšné byly i jiné pokusy. Ministerstvo financí zatím východisko nenašlo.

„Ministerstvo ukazuje svou bezradnost připravit nějakou normu, protože lobistické tlaky kolem hazardu jsou skutečně nebývalé. Točí se tam sto miliard korun ročně. Tři poslední vlády udělaly oficiálně čtyři pokusy hazard regulovat a ani jeden nevyšel. Oslovil jsem pana ministra Kalouska, aby mě vysvětlil, jak chce řešit situaci. A on v podstatě odpověděl: my se snažíme, ale za to můžete vy, myslí tím Parlament.“

Vláda zatím opravdu vždy narazila v parlamentu. Parlament se podle Novotného ukazuje jako hlavní viník toho, jak se hazard v zemi rozšířil.

Josef Novotný, foto: autor
„Pokusme se donutit všechny ty zlobované poslance a senátory, aby museli říci, proč to nechtějí, proč nechtějí vyhovět přání 85 procent měst a obcí, které podle nejnovějšího výzkumu chtějí hazard na svém území regulovat.“

Z tábora odpůrců regulace hazardu často zaznívají klasická klišé, jako například, že navrhovaná úprava je nekoncepční, nesystémové, již se připravuje nová norma atd. Zastánci regulace hazardu, včetně senátora Novotného, zase říkají, že platný loterijní zákon je takříkajíc pro srandu králíkům. Už se obchází, jak si každý zamane. Přitom ten zákon byl v roce 1990 napsán velmi moudře. Byla to v podstatě zkopírovaná holandská norma, která nepřipouštěla výjimky. Několik let fungoval perfektně. Přesně popisoval veškeré kroky, které musí udělat povolovací úřadník, tak loterijní společnost. Jenže, jak už bylo řečeno, v roce 1998 si podnikatelská lobby u poslanců vymohla výjimku. A od té doby se z loterijního zákona stal trhací kalendář. Pokud tedy nebude vůle vrátit se k pořádku, bylo by prý nejlepší celý zákon zrušit.

„Udělejme to na živnostenský list. Nechme, ať si každý provozuje herny, jaké chce a kde chce. A do dvou let tady budeme mít řešení à la Albánie v roce 1992 nebo à la USA v roce 1937, kdy se nespokojení občané vrhli do ulic na herny a rozbíjeli automaty. V Albánii padla dokonce vláda a banky a byla tam změna režimu. Já bych si to nepřál, ale jako krajní řešení, ke kterému bohužel směřujeme, to přichází v úvahu.“

Senát minulý týden předloženou novelu loterijního zákona neodmítl, vrátil ji do výborů a projednání odložil do konce roku, kdy by mělo být jasné, jak dopadne předběžný návrh novely, který vypracovalo ministerstvo financí. Zastáncům regulace hazardu se to moc nelíbí. Prý jde jen o taktiku, jak se nepohodlné novely potichu zbavit. Senátor Josef Novotný nicméně doufá, že se tentokrát dobrá věc podaří. Zastáncům regulace přišla ostatně na pomoc i Česká evangelická aliance. Ta vyzvala věrné k modlitbám za to, aby senátoři měli odvahu, odolali tlaku lobbyistických kruhů a omezili hazard.