Používání sKaret bude podle premiéra Nečase dobrovolné

Foto: MPSV ČR

Používání tzv. sKaret bude podle premiéra Petra Nečase dobrovolné. Sociální karta budila už od dob svého vzniku velké spory. Lidé přes ni mají dostávat pomoc od státu, tedy sociální dávky jako například podporu v nezaměstnanosti, rodičovský příspěvek či dávky pro zdravotně postižené. Karty kritizuje opozice, odbory i rada postižených. Výhrady měl i ombudsman.

Ludmila Müllerová a Petr Nečas,  foto: Vláda ČR
Premiér Petr Nečas /ODS/ se setkal s vedením České spořitelny, která zvítězila v tendru na sKarty, a nový systém vyplácení dávek provozuje.

"Na základě předběžné dohody, kterou mám s panem ředitelem České spořitelny Pavlem Kysilkou, je možné v tuto chvíli označit koncept povinné sKarty za již mrtvý,"

uvedl premiér Nečas. Přes sKarty má podle stávající smlouvy protéct 98 procent všech dávek a podpor a banka očekává, že by se tak mohly v budoucnu vyplácet i důchody a převádět peníze dalších úřadů. Premiér Nečas uvedl, že vláda a koalice byly smlouvou trošku podfouknuty, protože bylo podmínkou ODS, že sKarta bude dobrovolná. Podle premiéra by sKarta měla sloužit jako průkazka, jako platební prostředek by se používala dobrovolně. Povinně pouze při podezření ze zneužívání dávek. Úřady práce vydaly zatím asi 132.000 sociálních karet. Podle plánu jich původně měly do konce roku předat asi 600.000. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura věří, že se nakonec s Českou spořitelnou podaří dojednat změny:

"Občan by si měl vybrat, jestli bude peníze dostávat v hotovosti, bezhotovostně na svůj účet nebo prostřednictvím sKarty s výjimkou těch, kteří zneužívají sociální dávky. Věřím, že to koaličně dojednáme, věřím, že i dodavatel sKaret je připraven jednat o modifikaci smlouvy tak, aby to skutečně bylo dobrovolné."

Jaromír Drábek,  foto: Oficiální web Jaromíra Drábka
Projekt sKaret vznikl za exministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka /TOP 09/. Systém měl podle něj ušetřit až 200 miliónů korun. Smlouvu s Českou spořitelnou na 12 let podepsal Drábkův někdejší náměstek Vladimír Šiška. Toho policie obvinila z podplácení u jedné ze zakázek, následně rezignoval i ministr Drábek. Nahradila ho Ludmila Müllerová /TOP 09/, která hned po svém nástupu hovořila o sKartách jako o jedné z priorit, které chce řešit.

"Pokud si lidé kartu nevyzvednou, tak zatím pozastavujeme výplatu, ale že by o tyto dávky přišli, to nepředpokládám,"

uvedla v úterý Ludmila Müllerová. Tuto praxi kritizuje rada zdravotně postižených, za podobný výrok podala na bývalého ministra práce Jaromíra Drábka trestní oznámení.

"V žádném zákoně není, že pokud si občan nevyzvedne sKartu, tak je zastavena výplata dávky,"

Foto: MPSV ČR
zdůraznil šéf rady zdravotně postižených Václav Krása a vyzval k bojkotu sKarty. Například v pondělí odmítlo převzít sKartu 52 lidí. Také podle veřejného ochránce práv Pavla Varvařovského nejsou lidé pobírající dávky povinni převzít k jejich vyplácení sociální kartu. Stát jim musí vyplácet dávky dosavadním způsobem, tedy převodem na účet nebo složenkou. Ombudsmanovi se rovněž nelíbí, že projekt zasahuje do soukromí lidí, potvrzuje vedoucí právního oddělení jeho kanceláře Kateřina Valachová:

"Ombudsmanovi vadí, že při platbě takovouto kartou, se z ní pokladní dozví například typ postižení. Má tam rozvedeny i další citlivé údaje. Ombudsman to nepokládá za legitimní z hlediska ochrany osobních údajů a z hlediska práva na soukromí každého občana."

Navíc je mnoho seniorů zvyklých na složenky z pošty, mnozí mají k bankomatům daleko, nebo jim zdravotní stav cestu neumožňuje. Téma s-karet je podle špiček ODS, TOP09 a strany LIDEM tak závažné, že o něm krátce debatovaly i při jednání o změně koaliční smlouvy.