Pověsti České republiky škodí spíše jiné věci

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Lidovci chtějí sesadit premiéra Stanislava Grosse. Aféry kolem něj prý ohrožují fungování vlády. Navrhovaná debata všech parlamentních stran s výjimkou komunistů by navíc měla podle šéfa lidovců Miroslava Kalouska vést k přijetí takových kroků, kterými politici ochrání dobré jméno našeho státu. Pokračuje Zdeněk Vališ.

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek,  foto: ČTK
Podle Miroslava Kalouska už problém, tak jak je v tuto chvíli prezentován, není jen problémem jedné osoby nebo jedné politické strany, ale "je problémem nás všech". Všechny parlamentní strany by proto měly hledat řešení, jak ochránit věrohodnost a dobré jméno České republiky. Na druhé straně zaznívají názory, že jde jen o účelovou stranickou interpretaci celé záležitosti a o ztrátu smyslu pro míru věcí. Například politolog Jiří Pehe soudí, že aféra kolem Stanislava Grosse není v zahraničí vůbec pociťována tak, jak doma.

"Myslím si, že určitý dopad na pověst České republiky to může mít. Na druhé straně si nemyslím, že to je v tom koloběhu politického dění v Evropě a ve světě něco významnějšího."

Jiří Pehe připomíná, že premiér Gross byl shodou okolností tento týden na státní návštěvě ve Francii, která by mohla o podobných aférách vyprávět legendy.

"Koneckonců i její současný prezident je zapleten a ještě stále vyšetřován za účast v různých aférách, kterých se měl dopustit ještě jako starosta Paříže. Není to tedy něco až tak výjimečného. Takovéto ujišťování některých politiků, že je poškozována dobrá pověst České republiky, to je spíše politický folklór, který patří k takovému případu. Pokud budeme srovnávat, tak pro Českou republiku je daleko horší to, co dělá Václav Klaus, pokud jde o evropskou ústavu. Tam jde totiž o zásadní směřování České republiky a celé Evropy, tam má Česká republika spoluzodpovědnost za celý kontinent. Myslím si, že mnoho evropských politiků se na Českou republiku dívá skrze prsty spíše právě kvůli tomu, jak se profilují naši euroskeptici, včetně pana prezidenta, než kvůli bytové aféře pana premiéra."

Premiér Stanislav Gross,  foto: ČTK
Politoložka Vladimíra Dvořáková z Vysoké školy ekonomické zase připomíná, že ochraně dobrého jména České republiky by spíše prospělo, kdyby země měla dobrý zákon o střetu zájmů.

"V případě bytu pana Grosse, i když je tam mnoho nejasností, se nikdy nedokázalo porušení práva. Podle mě je ale potřeba přesněji upravit to, co všechno by měl politik vykazovat v momentě, kdy vstupuje do vysoké státní funkce. Tady ale nevidím možnost nějaké zásadní shody, i pokud by se sešlo grémium politických stran, protože ODS vlastně zásadně vystupuje proti zpřísnění zákona o konfliktu zájmů."

Velice citlivým indikátorem dobré pověsti země bývají globální finanční trhy. Na ně neměla dosud premiérova aféra vůbec žádný vliv. Pouze v úterý se lehce otřásl kurs korun. Jak říká analytik Vladimír Pikora z Volksbank, stalo se tak ve chvíli, kdy šéf lidovců Miroslav Kalousek vyhlásil, že Grossova aféra ohrožuje fungování vlády. Pak ale Kalousek vyloučil, že by jeho strana usilovala o pád vlády a kurs se zase vrátil do původní pozice.

"Kvůli vývoji na politické scéně a strachu z možného pádu vlády se koruna posunula ke slabším hodnotám, ale odpoledne už opět posílila."

Čili shrnuto, samotná premiérova aféra finanční trhy vůbec nezajímá. Zajímá je pouze to, zda vláda bude stabilní...

"Přesně tak. Investory zajímá pouze to, zda vláda vydrží, zda vydrží současné tempo oddlužování státu a zda budou pokračovat privatizace. Pokud se dále budeme přibližovat k plnění maastrichtských kritérií, tak trhy nebudou reagovat."

Jak napsal z Londýna zpravodaj ČTK, Čechem, o kterého se Britové skutečně zajímají, je brankář Chelsea Petr Čech, nikoli ministerský předseda Stanislav Gross.