Povolební a předsjezdové reje v sociální demokracii

Zdeněk Škromach

Česká strana sociálně demokratická se opět potýká s vnitřními problémy, které ještě zvýraznily zřetelné prohry v nedávných senátních a krajských volbách. S blížícím se sjezdem této vládní strany se v jejich řadách objevují některé iniciativy, které si kladou za cíl tento neutěšený stav změnit. A právě to je námětem dnešní rubriky Česko v komentáři, jejímž hostem je komentátor deníku Právo Alexandr Mitrofanov. Do studia Radia Praha ho pozval Josef Kubeczka.

Současný stav nejsilnější strany vládní koalice - sociální demokracie je, jemně řečeno, neutěšený. Poslední senátní a krajské volby pro ní dopadly špatně, o vnitřní jednotě se také nedá mluvit. Nedávno vznikla v sociální demokracii platforma Za renesanci ČSSD, která chce vyburcovat členskou základnu z letargie. Je to podle Vás ta správná forma, jak vrátit sociálním demokratům čelní postavení na české politické scéně?

"Já mám velmi silný dojem, že této platformě se dává příliš velký význam, který ani nemá. Je to shromáždění více méně okrajových funkcionářů, lidí, kteří nemají žádný velký význam ani vliv v sociální demokracii. Já bych tedy o této frakci ani příliš mnoho nemluvil, protože nebude hrát velkou roli ve vnitřním životě ČSSD. Mnohem zajímavější je kandidatura místopředsedy ČSSD a vicepremiéra Zdeňka Škromacha na nového předsedu sociální demokracie na sjezdu v březnu příštího roku. Za touto kandidaturou stojí opravdu vlivné síly v sociální demokracii, přímo spojené s bývalým předsedou strany a bývalým premiérem Milošem Zemanem."

Co soudíte o programu Zdeňka Škromacha jako kandidáta na post šéfa strany a jeho šancích probojovat se do čela ČSSD?

"Zdeněk Škromach svůj program zatím příliš v ostrých rysech nepředstavil. Také proto, že podle mého názoru příliš nevládně tím uměním říci přímo, co chce, a také se trošku obává toho, že příliš upřímné vyznění jeho záměrů by mohlo poškodit jeho cestu stát se předsedou ČSSD. Domnívám se ale, že poměrně snadno lze vyvodit z jeho postojů to, že by raději preferoval menšinovou vládu sociální demokracie, která by logicky musela spolupracovat s Komunistickou stranou Čech a Moravy. V tomto smyslu je to cesta poměrně jasná. Domnívám se, že i když lidé kolem Miloše Zemana, když Zdeňka Škromacha vysunuli jako nového kandidáta na předsedu strany, počítali možná s větší podporou, zatím, což je zajímavé, ta přímá podpora zazněla snad jen od dvou lidí v sociální demokracii - od Miloše Zemana samotného a pak ještě od poslance Zdeňka Koudelky. Zdá se, že to Zdeněk Škromach nebude mít příliš jednoduché."

Dá se podle Vás vyloučit návrat Miloše Zemana do aktivní politiky?

"Nedá se vyloučit skoro nic, a v české politice už vůbec ne, protože ještě není příliš konstantní. Miloš Zeman podle mého názoru dává takto do popředí Zdeňka Škromacha právě proto, že je to jeho jakýsi 'zkušební balónek'. Jestli Zdeněk Škromach uspěje, bude to bezesporu znamenat, že Miloš Zeman se může vrátit se svým programem, který je ovšem velmi flexibilní. Za jeho cíl pokládám, a činím to v souladu s tím, co prohlašují jeho stoupenci, přece jenom ještě jednou se pokusit ucházet se o funkci prezidenta republiky. Domnívám se, že pokud Zdeněk Škromach uspěje a povede sociální demokracii doleva, pak se Miloš Zeman bude v případném boji o prezidentské křeslo opírat o voliče levicové, ba komunistické."

Občanská demokratická strana, která v nedávných senátních a krajských volbách výrazně zvítězila, volá po předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. Myslíte si, že by takové volby mohly přinést nějakou podstatnou změnu české politické scény?

"Myslím si, že ne, protože v současné době sice ODS vypadá jako vítěz skoro všech voleb, které proběhly v poslední době, ale na druhou stranu, ač má svůj program, tzv. Modrou šanci, není to strana vnitřně konsolidovaná. A proč to říkám? Protože i když by ODS předčasné volby vyhrála, pak stejně bude muset jít do koalice buď se stranou lidovou, nebo případně s ČSSD. S ČSSD by z řady důvodů patrně do koalice nešla, neboť tam by pak asi zvítězil příklon k levicové politice, s lidovci by to dát dohromady příliš nemohli, protože nevíme, jaké mohou být výsledky voleb a čistě aritmeticky by to nemuselo vyjít, no a s komunistickou stranou přece jen nikdo do koalice v této zemi nepůjde. Domnívám se tedy, že v případě předčasných voleb a poté, co by se ukázalo, že není možné tak jasně a čistě sestavit vládu pravicovou ani pravolevou, pak by ten chaos, který občas vypukne na české politické scéně, spíše pokračoval,"

soudí znalec poměrů v sociální demokracii, komentátor deníku Právo Alexandr Mitrofanov.