Pozve Česko Američany?

Cyril Svoboda a Jaroslav Tvrdík, foto: ČTK

Prezident Václav Klaus se v sobotu vyslovil proti možnému pobytu amerických jednotek v Česku. Jiní čeští politici však tento názor nesdílejí a naopak by Američany uvítali. Jak uvádí Zdeněk Vališ, případná vážná diskuse na toto téma by se určitě nevyhnula delikátním otázkám.

foto: ČTK
O přesunu amerických vojáků ze základen v Německu do některých nových členských států NATO se spekuluje už delší dobu. Američanům by to prý vyhovovalo mimo jiné s ohledem na vysoké náklady spojené s provozem základen na německém území. V uplynulých týdnech posílila tyto úvahy i roztržka mezi Washingtonem a Berlínem kvůli válce v Iráku. O americkou přítomnost v Česku ale možná rozehrál vysokou hru ministr obrany Jaroslav Tvrdík už loni v září. Během své návštěvy ve Spojených státech totiž nabídl Washingtonu rozmístění systému protiraketové obrany na českém území. Na české politické scéně to tehdy vyvolalo menší zděšení, protože Tvrdík údajně svůj návrh s nikým nekonzultoval. To je dost málo pravděpodobné, takže to spíše vypadá na vypuštění zkušebního balónku.

Tvrdíkův "úlet" byl také rychle zahrán do autu. Prý se zatím o této věci vedou jen obecné diskuse. Před několika týdny zase na veřejnost prosákla informace, že Špidlův kabinet nabídl Spojeným státům přesun jedné z amerických leteckých základen v Německu do Česka. Pentagon by prý mohl využívat například letiště v Ostravě-Mošnově, ve hře by mohla být i vyklizená letecká základna u Bechyně v jižních Čechách. Dostat do Česka US Air Force je zřejmě tajným snem nejen politiků, ale i vojáků. Pokud by se sem Američané přesunuli se svými moderními stroji, všem by se určitě hodně ulevilo, protože by se tímto způsobem podařilo elegantně vyřešit zapeklitý problém, jak zabezpečit vzdušnou ochranu státu, až se koncem příštího roku ocitne Česko bez jediné nadzvukové stíhačky. Ochranu českého vzdušného prostoru zajišťovali Američané svými letouny už při loňském summitu NATO v Praze a čeští vojáci si vzájemnou spolupráci velmi pochvalovali.

Cyril Svoboda a Jaroslav Tvrdík,  foto: ČTK
Někteří čeští politici ale usilují o americkou přítomnost v Česku také na základě jiných úvah. Z řad občanských demokratů například zaznělo, že pouhé členství v NATO či v Evropské unii by nemělo Prahu ukolébat do sladké dřímoty, že o bezpečnost země je postaráno a nejen nám, ale i našim dětem a vnukům nemůže nic hrozit. Aniž by bylo nutné vyvolávat hysterii, je prý nutné racionálně promýšlet budoucnost s horizontem desítek let. Bylo by proto chybou vsadit všechno na jednu kartu, ať se jmenuje NATO nebo Evropská unie. Varovným signálem byla třeba nechuť některých členů NATO poskytnout v předvečer války s Irákem záruku ochrany jinému členovi NATO - Turecku. Podle těchto úvah je třeba přesvědčit Američany, že je v jejich zájmu, aby střední Evropa neupadla do tradičního svěráku mocností ze západu a z východu, aby se opět nestala rozbuškou. Praha by proto měla Američany přesvědčit, aby i na české území přemístili alespoň jednu vojenskou základnu.

Debata o americké vojenské přítomnosti v Česku přirozeně nabízí různé směry úvah. Někteří experti například nabádají k většímu realismu na české straně. Z vojenského hlediska není podle nich česká kotlina pro Američany příliš zajímavá. Pokud by svá vojska skutečně přesouvali, dislokovali by je určitě někam dále. Letečtí experti tvrdí, že Američané by zamířili z Německa ze strategických důvodů spíše na jihovýchod Polska.

Existují samozřejmě i delikátní náměty pro debatu. Jeden z nich zmínil už prezident Václav Klaus, když připomněl, že na základě historie jsou lidé velmi citliví, když jde o cizí vojenské jednotky na českém území. Mnozí by asi také připomněli, že při vstupu do NATO obě strany, tedy Česká republika a aliance, vydaly prohlášení, že na českém území nebudou umístěny trvalé základny. Tento argument se ale dá zrelativizovat konstatováním, že v té době nebylo žádné 11. září, popřípadě tím, že přes obdobné prohlášení už vznikla letecká základna Spojených států v Maďarsku, z níž startují letouny do balkánských misí. Přesun amerických vojáků z Německa do Česka by ale mohl mít ještě jiný delikátní rozměr. Nebylo by dobré, kdyby k němu mělo dojít v důsledku vyústění sporu mezi Spojenými státy a Německem. Praha nemůže mít sebemenší zájem na vyhrocování napětí mezi spojenci. Jak uvedl pro deník Právo ministr obrany Jaroslav Tvrdík, jednostranné přemístění základen z Německa by Praha nemohla podpořit.