Praha dostaví protipovodňová opatření do roku 2005

Pavel Bém

V Praze pokračuje budování protipovodňových opatření. A primátor Pavel Bém je novinářům představil jak jinak, než na řece Vltavě. Na parníku se plavil i Vilém Faltýnek, takže Viléme, jak je Praha připravena nyní na případnou velkou vodu?

"Na rovinu řečeno, připravena dosud není. Výstavba dynamického systému protipovodňových opatření na zhruba 30 kilometrech vodního toku začala už v druhé polovině 90. let a v posledních měsících městští zastupitelé celý proces urychlují. Hotov by měl být do roku 2005. Povaha toku, břehů a z toho plynoucí ohrožení města se často mění, takže projektanti využívají střídavě přirozených terénních úprav, výstavbu sypaných valů, stavbu pevných betonových bariér a mobilní, podle potřeby nastavitelné zábrany. Těm dávají přednost v místech, kde památkáři nepovolí stavební úpravy. V lednu letošního roku byl harmonogram přípravy aktualizován a uspíšen. První etapa, Staré město a Josefov je již hotová, druhá, malostranská etapa se dokončuje. Současně se připravuje osmá etapa, která by protipovodňová opatření na březích doplnila o sanaci a zabezpečení městské kanalizace."

Protipovodňová opatření v Praze,  foto: ČTK
Jaká opatření připravuje magistrát pro Karlín, postižený loňskými povodněmi nejhůře?

"Tady bude právě vytvořen sypaný val, který by měl vanovitý terén této lokality oddělit od řeky, a posléze by mohl být za tímto valem zvýšována úroveň povrhu. Konkrétní řešení ještě momentálně prochází diskusí."

Kolik bude celý systém stát peněz?

"Primátor Bém hovořil v hrubém odhadu o 1,2 miliardy. Přesná čísla ale není v tuto chvíli možné uvádět právě proto, že pro některé etapy ještě není zcela rozhodnuto o typu protipovodňových opatření. Jde tedy o velmi hrubý odhad."

Jak břehy vypadají? Jsou ještě patrné následky přírodního živlu?

"Z hladiny řeky je ještě na mnoha místech viditelné znečištění. Stromy jsou vyvrácené, do výšky několika metrů se na nich někdy drží odpadky, tráva a bahno, v oblasti Stromovky jsou vidět haldy odbagrovaných nánosů. Ale třeba sám fakt, že jsme mohli lodí projíždět podél břehů a sledovat postupující rekultivace, dosvědčuje, že Povodí Vltavy už vyčistilo říční dno natolik, aby byla na Vltavě možná říční doprava. Viditelný nepořádek na obou březích by měl napravit velký 'jarní úklid', který začne asi za 10 dnů a potrvá 2 měsíce."