Prahou prošel Pochod dobré vůle proti rasismu a antisemitismu

06.jpg

Zatímco v Ústí nad Labem o víkendu pochodovaly stovky extremistických radikálů a došlo i na žhářský útok na romský dům ve Vítkově, proběhla v Praze zcela opačná akce - Pochod dobré vůle proti rasismu a antisemitismu. Vyvrcholil už tradičním setkáním ve Valdštejnské zahradě, kde byla také zveřejněna Pražská deklarace proti antisemitismu. V centru Prahy natáčela Milena Štráfeldová:

Bubnování a zpěv se ozvaly v ulicích bývalého židovského města už brzy po poledni. Na dvě stovky účastníků Pochodu dobré vůle v několika zastaveních symbolicky představily překonání beznaděje a cestu ke svobodě. Datum akce nebylo vybráno náhodně:

"Tato setkání konáme vždycky kolem významného dne, což je Den památky obětí holocaustu, který se slaví podle hebrejského kalendáře v den výročí povstání ve Varšavském ghettu,"

vysvětlil Mojmír Kallus, předseda české pobočky Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém, která spolu se Senátem ČR protirasistickou akci pořádala. Jejím mottem byla slova: K triumfu zla postačí, když slušní lidé nebudou dělat nic.

Setkání ve Valdštejnské zahradě zahájil liberecký kantor Michal Foršt:

Krátce nato přivítal účastníky akce nazvané Všichni jsme lidi předseda Senátu Přemysl Sobotka:

"Těší mne, že jste si opět našli cestu do Valdštejnské zahrady, abyste vyjádřili odpor k těm, kteří se neobejdou bez nenávisti a nesnášenlivosti vůči těm, kteří nějakým způsobem nenaplňují jejich úzký obzor plný předsudků a komplexů."

Marta Kottová
Tajemník Federace židovských obcí v ČR Tomáš Kraus představil novou zprávu o antisemitismu v Česku:

"Za rok 2008 byl celkový počet evidovaných antisemitských incidentů čtyřicet čtyři. Došlo tedy k určitému nárůstu oproti roku 2007."

Bývalá vězenkyně nacistických koncentračních táborů Marta Kottová kritizovala rostoucí extremistické tendence ve společnosti, včetně xenofobie a neonacismu:

"Stejné názory a jiné rasistické nesmysly šíří příslušníci Dělnické strany. Proč s touto stranou se naše justice tak mazlí?"

Europoslankyně Jana Hybášková na druhou stranu ocenila, že Evropská unie se v posledních letech začala s Izraelem sbližovat:

"Hodně se o to zasloužila politická reprezentace z nových členských zemí, protože nové členské země jsou státy střední a východní Evropy, které bohužel mají daleko hlubší zkušenost s holocaustem než státy západní Evropy. Většina našich zmizelých židovských sousedů pocházela právě ze střední a východní Evropy."

Přemysl Sobotka
Přemysl Sobotka na závěr seznámil účastníky setkání s novou výzvou:

"V pátek byla zde v Praze, na mezinárodní konferenci Evropa proti antisemitismu a neonacismu, přijata Pražská deklarace proti antisemitismu. Byla zformulována v době nárůstu antisemitismu, jaký nemá od konce 2. světové války obdoby."

Deklarace vyzývá OSN a další mezinárodní instituce, národní vlády a parlamenty, nevládní organizace i média k potírání antisemitismu ve všech jeho podobách.

Foto: autorka