Pražská burza po krachu Worldcomu

John Sidgmore, ředitel WorldComu, Foto: ČTK

Americká společnost WorldCom poté, co minulý měsíc přiznala rozsáhlé podvody v účetnictví, oznámila, že zažádá o ochranu před věřiteli na základě článku 11 amerického zákona o bankrotech. Je to největší případ vyhlášení bankrotu v americké historii. Jak reaguje na propad telekomunikačních akcií Pražská burza? Blíže Mikuláš Kroupa.

Přestože vedení firmy Worldcomu uvedlo, že soudní ochrana před věřiteli umožní restrukturalizovat činnost a snížit vzniklé ztráty, ztratila firma nejen cenu svých akcií, které klesly ze 65 dolarů na pouhých 9 centů, ale především důvěryhodnost u svých klientů. Telekomunikační gigant s 85.000 zaměstnanci, který působí v 65 zemích světa, se chce vzpamatovat do jednoho roku trvání ochrany. Tvrdí to její současný šéf John Sidgmore. K tomu, aby mohl pokračovat v provozu, bude mít přístup ke dvěma miliardám dolarů v hotovosti z nesplácených úroků.

John Sidgmore,  ředitel WorldComu,  Foto: ČTK
Česká pobočka firmy Worldcom zdůraznila, že žádost o soudní ochranu se netýká poboček mimo území USA a jejich fungování není nijak ohroženo. I proto krach telekomunikační společnosti WorldCom výrazně nezasáhne ani do obchodování na Pražské burze. Potvrdil to Bohumil Pavlica z Patria Finance.

"Musím říct, že s krachem WorldComu už Pražská burza počítala. V posledních chvílích se tedy české trhy tímto příliš nezabývají. Samozřejmě největší paniku krach WorldComu způsobil v oblasti telekomunikací, ale to se týká hlavně americké burzy."

Na světových burzách se odrazil případ WorldCom už v červnu, nyní však bude pozornost zaměřena především na banky, přes něž by mohl mít krach dopad na americkou ekonomiku a odtud i na zbytek světa. Největší dopad bude mít krach WorldComu na věřitele, tedy velké světové banky v čele s americkými J.P. Morgan Trust, Mellon Bank, Citibank a JP Morgan Chase. Úvěry WorldComu poskytly i některé evropské banky jako německá Deutsche Bank a nizozemská ABN Amro, jejichž akcie dnes prudce klesly.

Krach společnosti púrovází účetní skandál. WorldCom na konci června překvapivě oznámil, že bude muset přepracovat účetnictví za posledních pět čtvrtletí, protože běžné výdaje v sumě 3,85 miliardy dolarů zaúčtoval jako kapitálové investice a místo vykázaného zisku tak měl ve skutečnosti ztrátu. Komise pro cenné papíry a burzy obvinila firmu z podvodu a klamání investorů a ze zakrytí celkové ztráty 1,22 miliardy dolarů. Krach WorldComu, jehož celková aktiva dosahovala před vyhlášením bankrotu 107 miliard dolarů, překonala dosud největší úpadek energetického koncernu Enron, který měl před vyhlášením bankrotu na konci minulého roku aktiva 64 miliard dolarů. Oba tyto případy spolu s řadou dalších otřásly americkými akciovými trhy, které v posledních měsících téměř nepřetržitě klesají. Dostávají se dokonce na úroveň, která je srovnatelná s obdobím po útoku na Spojené státy z 11. září, tvrdí Bohumil Pavlica z Patria Finance.

"Většina impulsů přicházela ze zahraničních obchodních burz, které padají více méně už devěd týdnů za sebou. Akciové trhy v USA prolomily úroveň, na které se pohybovaly při útocích 11. září. Na to reagovala pražská burza více než na silnou korunu."

WorldCom je druhým největším provozovatelem dálkového telefonního spojení ve Spojených státech a zároveň největším poskytovatelem připojení k internetu a jeho pád tak vyvolává otázky nad fungováním celého odvětví. Pád WorldComu má kořeny na konci 90. let, kdy firmy začaly výrazně omezovat výdaje za telekomunikační služby a zařízení. V posledních dvou letech se telekomunikace dostaly kvůli masivním investicím do nových technologií a propadu poptávky do hluboké globální krize.