Před 50 lety se začala stavět nejstarší stanice pražského metra - Hlavní nádraží
Položili jste si někdy otázku, která stanice pražského Metra je nejstarší? Pamětníci si určitě vzpomenou, že stanice na trase C vznikaly najedou. Přesto je jedna z nich nejstarší. Je to stanice Hlavní nádraží. Její stavba začala před 50 lety, 15. března 1967.
"V poslední době si již obecenstvo i noviny uvědomují, že pražské ulice jsou přecpány vozy a chodci, a že Prahu stihne dopravní pohroma, která vážně ohrozí hospodářský vývoj města,"řekl tehdy v rádiu.
Studii, která navrhovala vybudovat v Praze metro, předložil už ve 20 letech. Co by asi profesor List říkal dneska, kdyby viděl nekonečné kolony na magistrále?
Kvůli plánům s podzemní tramvají je nástupiště Hlavního nádraží jiné
S výstavbou metra se začalo až v 60. letech. Původně se počítalo s podzemní tramvají. I to je důvodem, proč má Hlavní nádraží jinak uspořádaná nástupiště. A ještě jedna zvláštnost je tu. Tunel mezi Hlavním nádražím a Muzeem je nejkratší v pražském metru. Měří pouze 425 metrů.Se vznikem stanice u nádraží se počítalo od nejstarších plánů. Devět stanic trasy C vznikalo tehdy najednou. Metro bylo otevřené 9. května 1974.
"Mě se to velmi líbilo. Není to zbytečný luxus, a přitom je to krásné,"řekl tehdy generální tajemník ÚV KSČ Gustáv Husák.
Nejdelší eskalátor najdete na Náměstí míru
Jen dva měsíce po Hlavním nádraží, v květnu 1967 se začala stavět stanice Muzeum. Původně se počítalo s tím, že tu budou čtyři koleje podzemní tramvaje, proto je stanice tak prostorná.K metru neodmyslitelně patří i eskalátory. Ty si nechal před 125 lety patentovat americký inženýr Jesse Wilford Reno. V pražském metru je nejdelší eskalátor na zastávce Náměstí míru. Než vyjedete nahoru, strávíte na něm dvě minuty.
Hlavní nádraží se do plánů stavitelů metra dostává znovu. Měl by tu vzniknout nový přestupní terminál pro trasu D.