Předčasné volby zatím ne

Jiří Paroubek a Mirek Topolánek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Občanští a sociální demokraté budou dál vyjednávat a hledat cestu z politické krize. Lídři stran se zatím shodli na tom, že páteční volba šéfa sněmovny by byla neúspěšná, a proto nebudou zatím nominovat žádného kandidáta. Shodli se také na tom, že hovořit o předčasných volbách je zatím zbytečné.

Jiří Paroubek a Mirek Topolánek, foto: ČTK
Středeční jednání šéfů ČSSD a ODS Jiřího Paroubka a Mirka Topolánka bylo tak trochu tajuplné. Co si konkrétně řekli, nechtěli příliš sdělit. Sdílejí však názor, že hovořit o předčasných volbách je zatím zbytečné. O tom, jakým směrem by se dvoustranné vyjednávání ČSSD a ODS mělo ubírat, podle předsedy občanských demokratů Mirka Topolánka řeč nebyla:

"Pro mně osobně to řešení musí vycházet z té zatím velmi pozitivně vnímané spolupráce tří stran: KDU-ČSL, Strany zelených a ODS. Nicméně bude se zřejmě odehrávat na bázi diskuse předsedů nejsilnějších stran, to znamená ČSSD a ODS."

Jiří Paroubek zopakoval, že chystaná trojkoalice ODS, lidovců a zelených je pro sociální demokraty nepřijatelná. A to včetně naposledy navrhované varianty koaliční vlády s mandátem omezeným jen na rok, do předčasných voleb. Jiných řešení je podle něj celá řada. A právě o tom chce ČSSD s ODS začít vyjednávat:

"Je tedy vysoce pravděpodobné, že tuto dohodu bychom těžko mohli udělat například do konce tohoto týdne, ale věřím tomu, že pokud budeme mít k dispozici nějakých deset, čtrnáct dnů, tak to možné bude."

Trojkoaliční projekt sociální demokraté nadále odmítají. Předseda jedné ze stran trojkoalice, lidovec Miroslav Kalousek to komentoval takto:

Miroslav Kalousek, Mirek Topolánek a Martin Bursík, foto: ČTK

"Je samozřejmě možné dohodnout jakoukoliv udržovací vládu. Vláda, která bude spravovat zemi, se musí v prvním kroku dohodnout v každém případě. Nicméně současně je zřejmé i to, že zřetelně orientovanou vládu mohou České republice přinést až nové volby."

Předseda Strany zelených Martin Bursík se domnívá, že předseda ČSSD Paroubek chce dosáhnout řešení podobné opoziční smlouvě:

"On dokonce přirovnal to jednání k jednáním Klaus-Zeman, a to si myslím, že dokládá první cíl předsedy Paroubka, totiž vyšachovat ze hry Stranu zelených a KDU-ČSL. Ten druhý cíl, který je z toho zřejmý, je vynutit si na ODS nějakou formu opoziční smlouvy."

A proto je Martin Bursík přesvědčený, že dalších schůzek s ČSSD se kromě předsedy ODS Mirka Topolánka musí účastnit také zástupci obou menších stran trojkoalice, tedy lidovců a zelených.