Předlistopadový disident a bývalý kapitán BIS Vladimír Hučín se brání obžalobě
Vladimír Hučín, předlistopadový disident a bývalý kapitán Bezpečnostní informační služby už několik let čelí žalobě pro sedm trestných činů a hrozí mu až desetileté vězení. Je podezřelý z toho, že mimo jiné zneužíval kontrarozvědku ke svým osobním zájmům, šířil mezi lidmi obavy z narůstajícího levicového extremismu či nezákonně přechovával zbraně, munici a tajné materiály. Všechna obvinění ale popírá. Částečné morální satisfakce dosáhl počátkem října, když Ústavní soud dospěl k závěru, že mu Krajský soud v Ostravě v lednu neoprávněně prodloužil vazbu.
Vladimír Hučín tvrdí, že se stal nepohodlným, když odhalil spiknutí bývalých komunistů a jejich pronikání do vysokých státních funkcí a bezpečnostních složek. Na čtvrteční tiskové konferenci v Praze také prohlásil, že v jeho kauze mohl sehrát důležitou úlohu bývalý agent komunistické Státní bezpečnosti Ludvík Zifčák, známý dosud nevyjasněnou rolí při studentské demonstraci na pražské Národní třídě 17. listopadu 1989. "On za ně vykonával špinavou práci, oni pouze koordinovali to vyšetřování," naznačil Hučín spolupráci Zifčáka a některých čelných představitelů severomoravské policie.
Vladimír Hučín mi v rozhovoru sdělil, co je nyní jeho nejdůležitějším cílem:
"Já bych potřebovat, aby obhájci byli potvrzeni, že mě mohou obhajovat, aby nebyli nějak zpochybněni. A také, aby soud mohl probíhat veřejně a co nejvíc informací ze soudního jednání proniklo mezi sdělovací prostředky, na veřejnost. Čím víc jich unikne, tím pro mně lépe, protože to začne ohrožovat onu skupinu osob, které se podílely na zločinném spolčení proti mně s cílem mně odstranit."
Jak se, podle vás, bude proces vyvíjet?
"Ústavní soud mi dal nyní zapravdu, i když to bylo pyrhovo vítězství. Dokonce uznal můj styl odboje za morální počínání. Je tedy určitá naděje, že světlo na konci tunelu začíná být vidět. Na druhé straně oni hrají o čas, budou se to snažit natahovat, protože spousta z nich to má ještě do důchodu daleko. Dnes jsou na plukovnických, vedoucích místech a potom, když přejdou do pozice důchodců, nebudu pro ně už tak nebezpečný. Pak se to snad podaří, ale já bych to chtěl uplatnit v době, kdy bychom na ně mohli ukázat, kde dnes sedí, aby se neukryli, aby to bylo pragmaticky zúročeno. Musíme doufat, ale i pro to něco dělat. Já myslím, že už se nejedná jenom o Hučína. Jedná se o skupinu těch lidí, kteří chtěli ten polistopadový vývoj nějak změnit tím správným směrem. Není to už případ Hučín, je to případ nás všech, kteří chceme dosáhnout pozitivní změny tak, aby se komunisté zase nedostali na ty pozice, kde bychom je nechtěli mít."
Že v kauze Vladimíra Hučína není úplně všechno v pořádku, potvrdil i jeho obhájce Milan Hulík, který se mimo jiné setkal se zjevným porušením trestního řádu - opakované bránění ve styku s klientem ve vazbě, sledování tohoto styku či přehlížení námitek obhájce při výslechu mandanta kvůli kladení sugestivních otázek. Doktor Hulík pro to má jediné vysvětlení:
"Protože nejsme ještě úplným právním státem, jak to řekli jiní právníci nebo politici. Jsme teprve na cestě k právnímu státu. A, bohužel, v tomto případě došlo k tomu, že ten případ se politizoval. On je politizován od samého počátku a promítají se do něj politické zájmy a zájmy zpravodajské služby, což by samozřejmě nemělo být. Zpravodajská služba má plnit své zpravodajské úkoly a nikoli se snažit o kriminalizaci svých příslušníků. To má přenechat orgánům trestního řízení. Podle mého názoru to ale svědčí o propojenosti určité skupiny lidí, kteří se podílejí na tomto trestním stíhání. V důsledku toho se ten případ začíná dostávat mimo normální právní dimenze."
Soudní proces s Vladimírem Hučínem byl v září přerušen a nyní se čeká na rozhodnutí Ústavního soudu, zda obhájci musí mít bezpečnostní prověrky pro styk s utajovanými skutečnostmi.