Premiér Paroubek v Polsku jednal o euroústavě i o česko-ukrajinských vztazích

Фото: ЧТК
0:00
/
0:00

V pátek se v polském Dolním Kažiměři sešli premiéři zemí Visegrádské čtyřky. Před blížícím se summitem Evropské unie hovořili především o budoucnosti euroústavy. Čas si ale našli také na setkání s ukrajinskou premiérkou Julijí Tymošenkovou. Přímo na místě jednání sledovala Martina Lustigová.

Zleva český premiér Jiří Paroubek a jeho kolegové ze Slovenska a Polska Mikuláš Dzurinda a Marek Belka, foto: ČTK
Ratifikační proces Evropské ústavy musí pokračovat! To je hlavní poselství pátečního summitu Visegrádské čtyřky. Slováci a Maďaři již euroústavu schválili, naopak Češi a Poláci mají tento proces ještě před sebou. "My jsme si řekli, že máme vůli v ratifikačním procesu pokračovat. Je zřejmé, že by mělo být i určitým zájmem z hlediska solidarity zachovat se slušně vůči zemím, které schvalovací proces dokončily. Ať tak nebo tak," uvedl Jiří Paroubek. Premiér také dodal, že je potřeba lidem vysvětlit, že je nutné tento proces dokončit, protože o českých národních zájmech nemohou rozhodovat voliči ve Francii nebo v Nizozemí. Podle premiéra také musíme brát v úvahu mezinárodní závazky: "Pokud náš premiér a ministr zahraničí podepsali smlouvu, tak z toho vyplývá závazek ji také projednávat." Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda ocenil, že se se svými kolegy Paroubkem, Gyurcsánym a Belkou dohodli na společné strategii: "Považuji za velmi důležité, že jsme se v souvislosti s ratifikací Evropské ústavní smlouvy shodli na tom, že pravidla je třeba dodržovat."

Zleva premiéři Marek Belka (Polsko), Jiří Paroubek (ČR) a Mikuláš Dzurinda (Slovensko), foto: ČTK
Do Dolního Kažiměře v pátek nezamířili pouze předsedové vlád zemí Visegrádské čtyřky - hostem summitu byla ukrajinská premiérka Julija Tymošenková. Visegrádská čtyřka totiž podporuje snahu Ukrajiny o integraci do Evropské unie. Čas se našel také na česko-ukrajinské jednání. Premiér Paroubek během půlhodinového setkání vyjádřil podporu české vlády novému vedení Ukrajiny. Česká republika má podle premiéra velký zájem na rozvoji bilaterálních vztahů s Ukrajinou - mimo jiné také v hospodářské oblasti: "My jsme hovořili například o možné účasti našich podnikatelských kruhů při kapitálovém vstupu do výstavby ropovodu z Oděsy, který by umožnil přísun kazašské ropy do střední a západní Evropy. Hovořili jsme také o možnostech účasti českých podnikatelů na investicích na Ukrajině a naopak ukrajinských podnikatelských kruhů v Čechách."

Paroubek s Tymošenkovou hovořil také o otázce ukrajinského dluhu. Premiér by problematiku ukrajinského dluhu, který podle něj má hodnotu 200 miliónů dolarů, rád projednal, až Julija Tymošenková zavítá do Prahy. Tato návštěva, na kterou byla Tymošenková pozvána právě během pátečního jednání, by se měla uskutečnit ještě letos v listopadu.

"Hovořili jsme i o potřebě legalizace pobytu ukrajinských občanů v České republice. To jsou věci, které budeme muset nějakým způsobem řešit. A také o řešení vízové povinnosti pro ukrajinské občany," uvedl Paroubek. Premiér by rád brzy prosadil zrušení poplatků za víza, protože zbytečně finančně zatěžují občany. Přimlouvá se také za to, aby časem zmizela víza pro Ukrajince, ale také například pro Rusy, úplně.