Prezident Klaus přijal Špidlovu demisi
Od čtvrtečního dopoledne má Česko provizorní vládu s omezeným mandátem. Dosavadní premiér Vladimír Špidla podal oficiálně demisi prezidentu republiky Václavu Klausovi. Ten ji přijal a zahájil první jednání o podobě příští vlády. Až do doby než ji jmenuje zůstává v čele státu dočasná vláda odstupujícího premiéra. Na Pražském hradě natáčel Jaromír Marek.
"Demisi jsem přijal a současně jsem mu předal pověření k prozatímnímu výkonu funkce vlády pro pana Špidlu i ostatní ministry. I když jsem to nebyl já, kdo tuto vládu jmenoval a i když se jí nepodařilo dokončit celé čtyřleté období, chtěl bych panu Špidlovi za jeho nelehkou práci ve křehké vládě poděkovat."
Vladimír Špidla k tomu řekl.
"Vláda za ty dva roky odvedla kus práce, za který se nemusíme stydět. Strategická rozhodnutí obstála, ale koneckonců dějiny se píšou s odstupem a vy budete mít příležitost sami posoudit výsledky činnosti vlády. Chci říci, že jsem svůj mandát vykonával s plnou vážností a úsilím o prospěch ČR. To se dá občas nalézt jsou chyby nebo debaty o tom, zda to či ono řešení nemohlo být lepší, ale nikdy v tom nebyl jiný záměr, než sloužit České republice."
Vláda Vladimíra Špidly povede dál zemi až do okamžiku jmenování vlády nové. Špidla sám navíc stane dočasně i v čele ministerstva spravedlnosti, ze kterého odešel před nedávnem ministr Čermák a nový šéf resortu už nebyl jmenován. Dočasná vláda bude mít jen omezený mandát."Použil-li jsem v souvislosti s odstupující vládou termín křehká vláda, o to křehčí bude nyní pozice této vlády v období, kdy je pověřena prozatímním řízením. Mluvili jsme o tom s panem předsedou. Když použiji terminologii z podnikového řízení, moc bych si přál, aby se tato vláda zaměřila na věci provozní a nikoli investiční."
Vláda Vladimíra Špidly, tvořená koalici sociálních demokratů, lidovců a unionistů trvala pouhé dva roky. Po celou dobu se opírala o většinu jediného hlasu v poslanecké sněmovně. Hned na začátku funkčního období musela čelit těžké zkoušce, totiž katastrofálním povodním z léta 2002. Dovedla zemi k členství v EU a byla první vládou, která se odvážila zahájit reformu veřejných financí. Velkou prohrou vládní koalice bylo, že se jí nepodařilo prosadit svého prezidentského kandidáta, neúspěšná byla mimo jiné ve snižování zadluženosti země či nezaměstnanosti.