Prezident Klaus v Indii

0:00
/
0:00

Prezident Václav Klaus je na návštěvě Indie. Hned na úvod, po setkání s indickým prezidentem a premiérem, prohlásil, že Indie a Česká republika by měly zjednodušit vízovou politiku. Pomůže to turistice a také vzájemnému obchodu. Právě obchodní spolupráce je hlavním mottem Klausovy návštěvy Indie. Podrobnosti má Jaromír Marek.

Český prezident Václav Klaus se svým indickým protějškem Abdulem Kalamem,  foto: ČTK
Prezidenta provází na cestě do Indie pětadvacet českých podnikatelů. Nedaleko Kalkaty potom Klaus otevře novou výrobní linku závodu Škody. Právě automobilový průmysl a energetika jsou dvě odvětví, kde lze očekávat velkou šanci na spolupráci.

"Indie má velký energetický deficit, Indie se bojí radikálního zvýšení ropy, je totálně závislá na dovozu ropy a má deficit elektrické energie. Tyto oblasti nabízejí velké příležitosti. Další velkou příležitostí je infrastruktura a především železnice."

Podle ekonomů by bylo dobré nejen zvýšit vývoz zboží z České republiky, ale také přitáhnout investice. Jak dodává Kateřina Mališová z Czechinvestu, mohlo by se to týkat oblastí jako je biotechnologie nebo informační technologie.

"Snažíme se, aby zahraniční firmy přišly k nám. Vzniknou nová místa, know-how. To vše může pomoci české ekonomice."

Václav Klaus při přehlídce čestné jednotky v Dillí,  foto: ČTK
Indická ekonomika, která je 11. největší na světě, roste v posledních letech sedmi až osmiprocentním ročním tempem. Rychle se zvyšuje i vzájemná obchodní výměna. České podniky loni do Indie vyvezly zboží za 5,1 miliardy korun, opačným směrem putovalo zboží za 4,7 miliardy. Česká republika může v Indii stavět na dobré pověsti zejména v oblasti těžkého strojírenství, energetických zařízení, obráběcích strojů a také spotřebního zboží, jako např. výrobky ze skla, vybrané potraviny a pivo. Reputaci ČR dále podporuje existence společného podniku Tatra Trucks a přítomnost vozů Škoda Octavia na indických silnicích a nyní již i Škoda Superb i v diplomatických kruzích. Hlavními položkami českého vývozu jsou strojírenské výrobky, jako díly pro montáž vozů Škoda a Tatra, obráběcí stroje, textilní stroje a zařízení, polygrafické stroje, zařízení a díly pro energetiku, dále potom plasty, optická vlákna a sklo. V Indii má své filiálky automobilka Škoda, Tatra i strojírenská Škoda Plzeň. Co se týče dovozu, dominantní položkou je textil, léčiva a zemědělské plodiny.