Prezident Klaus v Indii
Prezident Václav Klaus je na návštěvě Indie. Hned na úvod, po setkání s indickým prezidentem a premiérem, prohlásil, že Indie a Česká republika by měly zjednodušit vízovou politiku. Pomůže to turistice a také vzájemnému obchodu. Právě obchodní spolupráce je hlavním mottem Klausovy návštěvy Indie. Podrobnosti má Jaromír Marek.
"Indie má velký energetický deficit, Indie se bojí radikálního zvýšení ropy, je totálně závislá na dovozu ropy a má deficit elektrické energie. Tyto oblasti nabízejí velké příležitosti. Další velkou příležitostí je infrastruktura a především železnice."
Podle ekonomů by bylo dobré nejen zvýšit vývoz zboží z České republiky, ale také přitáhnout investice. Jak dodává Kateřina Mališová z Czechinvestu, mohlo by se to týkat oblastí jako je biotechnologie nebo informační technologie.
"Snažíme se, aby zahraniční firmy přišly k nám. Vzniknou nová místa, know-how. To vše může pomoci české ekonomice."
Indická ekonomika, která je 11. největší na světě, roste v posledních letech sedmi až osmiprocentním ročním tempem. Rychle se zvyšuje i vzájemná obchodní výměna. České podniky loni do Indie vyvezly zboží za 5,1 miliardy korun, opačným směrem putovalo zboží za 4,7 miliardy. Česká republika může v Indii stavět na dobré pověsti zejména v oblasti těžkého strojírenství, energetických zařízení, obráběcích strojů a také spotřebního zboží, jako např. výrobky ze skla, vybrané potraviny a pivo. Reputaci ČR dále podporuje existence společného podniku Tatra Trucks a přítomnost vozů Škoda Octavia na indických silnicích a nyní již i Škoda Superb i v diplomatických kruzích. Hlavními položkami českého vývozu jsou strojírenské výrobky, jako díly pro montáž vozů Škoda a Tatra, obráběcí stroje, textilní stroje a zařízení, polygrafické stroje, zařízení a díly pro energetiku, dále potom plasty, optická vlákna a sklo. V Indii má své filiálky automobilka Škoda, Tatra i strojírenská Škoda Plzeň. Co se týče dovozu, dominantní položkou je textil, léčiva a zemědělské plodiny.