Prezident vetoval v posledních týdnech několik zákonů

Foto: ČT24

Prezident v posledních týdnech vetoval už tři zákony. V pondělí to byla poslanecká novela, která měla snížit přeplněnost věznic. Minulý týden Václav Klaus vetoval zákon o sociálně právní ochraně dětí. Stejný osud stihl i zákon o energetických štítcích na budovách. Ten se podle prezidenta dokonce blížil k těm nejhorším, jaké dostal k podpisu.

K nižšímu počtu vězňů by mělo přispět zejména častější využívání domácího vězení, podmínečné propouštění za méně závažné zločiny nebo zkrácení lhůt pro možné předčasné propuštění. Prezident označil novelu za ukvapenou. Situaci by podle něj měla řešit hlavně změna zaběhlé praxe ukládání trestů. Za nesmyslné a kontraproduktivní označil například ustanovení, podle kterého by za neplacení alimentů nově hrozil trest zákazu řízení motorových vozidel. Václav Klaus kritizuje také ustanovení, podle kterého by mohl požádat o propuštění vězně ředitel věznice. To není amnestie, že půjdou hned všichni domů, namítá ministr spravedlnosti ministr Pavel Blažek /ODS/ a doufá, že poslanci veto přehlasují:

"Rozhodnutí pana prezidenta beru na vědomí a teď jde o to, jestli se najde dostatečné množství hlasů ve Sněmovně, aby ten zákon platil a byl účinný, nebo nenajde."

Kapacita českých věznic je v průměru překročena o více než desetinu, někde je to však víc než třicet procent.

Minulý týden pak Václav Klaus vetoval zákon o sociálně právní ochraně dětí. Podle jeho slov byl přijat pod tlakem mezinárodních institucí, které ČR za vysoký počet dětí v ústavních zařízeních kritizovaly. Norma prý vyvolala i obavu z rušení kojeneckých ústavů a z toho, že by nemuselo být dost pěstounů. "Panují důvodné obavy, že nebudeme mít ani pěstouny, ani ústavy, a děti budou končit na ulici. Nedůvěra veřejnosti je zesílena nedávnými negativními zkušenostmi se špatně připraveným zaváděním jiných sociálních reforem," zdůvodnil své rozhodnutí prezident.

Zákon vrátil kromě prezidenta dolní komoře i Senát. Podle kritiků rozvrátí současný fungující systém a z pěstounství udělá trh. To odmítá Ria Černá ze sdružení Amalthea:

"Není to tak, že 31. prosince se zavřou ústavy a děti budou na ulicích. Je to snaha o to, že budou pěstouni na přechodnou dobu, kteří převezmou dítě z porodnice a ve chvíli, kdy se maminka a tatínek rozhodnou, že dítě opravdu nechtějí, tak pomohou v té chvíli, kdy by jinak dítě bylo v kojeneckém ústavu a pak půjde buď do osvojení a nebo se vrátí zpět domů."

Jak dodala Ria Černá, zákon o sociálně právní ochraně dětí nebyl v Česku od revoluce modernizován:

"Ta novela se spíše snaží nastartovat změny v systému tak, aby víc sociálních pracovníků bylo v terénu a pracovalo s dítětem a jeho rodinou včas a nemuselo vůbec docházet k odebrání dítěte. Pokud je dítě ohroženo na vývoji, tak k odebrání dojít musí. Jde o to, aby mohlo jít do náhradní rodiny a nemuselo do ústavního prostředí. Sice ústavní péči v tuhle chvíli považuje prezident za špičkovou, dokonce říká, že máme velký náskok, ale všichni se zároveň shodujeme, i on to tak říká, že dítě má vyrůstat v rodině."

Prezident ve svém odůvodnění namítá, že kvůli pěstounské péči na dobu určitou budou děti střídat pěstouny a prostředí, což je krutější než ústavní výchova. Dostal prý dopisy, které dokazovaly pozitivní vliv pobytu v domově na vývoj dítěte v krizi. Podotkl, že ubude i dětí k osvojení.

Foto: ČT24
A následují další veta zákonů - nedávno to byl zákon, který zaváděl povinnost označovat budovy pomocí štítků, které informují o energetické náročnosti budovy. Václav Klaus vetoval i zákon o zákazu pobytu za vybrané přestupky, podle jeho slov by mohl být protiústavní. Dalším sporným zákonem, který dosud na Hrad ani nedoputoval, je vládní balíček zákonů, který má zvýšit DPH a další daně. V případě zákona o církevních restitucích prezident žádá po členech vlády záruky, že neumožní vracet majetek, o který přišla církev před únorem 1948. Podle Hospodářských novin se tak premiér Petr Nečas /ODS/ začíná dostávat do podobné situace, v jaké se nacházel před čtyřmi roky jeho předchůdce Mirek Topolánek. Také on musel řešit časté vetování předkládaných zákonů.