První letošní zvonění

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Někdo s úsměvem a jistou suverenitou, jiný s napětím v dušičce, další s kukadly plnými velkých očekávání, na některých tvářích se zajisté objevily i slzičky. Tak to vypadalo v pondělí ráno v mnohých českých rodinách, jejichž nejmladší členové, tedy děti, se poprvé vypravily do školy. Kolik jich bylo a co je nejspíš čekalo?

Foto: ČTK
Pondělní ranní cesta do práce nikoho nemohla nechat na pochybách, že školní rok právě začíná. U nejvíce frekventovaných přechodů pro chodce totiž stáli městští strážníci nebo jiné speciálními vestami označené dospělé osoby, které chránily děti na cestě do školy. Na začátku školního roku věc nadmíru potřebná, protože bezpečnostní návyky dětí stačily během prázdnin z jejich hlav vyprchat. Jen v Praze dohlíželo na bezpečnost školáků přes 230 mužů i žen zákona. Jak sdělil mluvčí magistrátu Jiří Wolf, na tuto akci se připravovali s předstihem:

Foto: ČTK
"Tak jako každoročně se na přechodech, které jsou zejména u těch důležitých škol, zvýší ostraha, bude nasazen maximální možný počet strážníků. Tentokrát budou pomáhat i někteří dobrovolníci. Doufáme, že ten první školní den zvládneme tak, jako v těch předcházejících letech, to znamená bez jediného úrazu dítěte."

Nejlépe je ale takovým neštěstím předcházet. Mluvčí Městské policie v Olomouci Lenka Prošková říká, že dobře udělali rodiče, kteří s dětmi, zejména pak s prvňáky, trasu do školy prošli předem, aby je varovali před nástrahami:

"Upozornili děti na nebezpečné úseky, kde by měly přecházet, jak by měly přecházet. Pro bezpečí svých dětí by ještě rodiče mohli své potomky vybavit oblečením z barevných materiálů. Nejlepší jsou buď fluorescenční nebo reflexní materiály."

Do lavic základních škol po prázdninách usedlo v Česku zhruba 822 tisíc žáků, tedy o 23 tisíc méně než loni. Přitom počet žáků prvního ročníku roste, letos jich do něj nastoupilo skoro 95 tisíc. Propad ale podle ministerstva školství nastal u druhého stupně. Méně žáků mají i střední školy, oproti loňsku o 4 tisíce, výrazně ubylo učňů - o 3600 žáků méně než loni.

Foto: ČTK
O problémech s počty žáku nutnými pro udržení školy ví své i Alice Hůlková, ředitelka nejvýše položené školy v republice, zhruba v tisíci metrech nad mořem, v Malé Úpě v Krkonoších. Udržet školu v této obci je pro obyvatele předmětem nejvyššího zájmu. Už proto, že dojíždění by bylo pro nejmenší žáky, hlavně v zimě, velmi obtížné, říká ředitelka Hůlková. I proto se na zahájení školního roku pečlivě připravili:

"Máme třináct žáků, obsazený první až pátý ročník a 4 prvňáčci nastupují v letošním roce. Zahájení máme před půl devátou. V úvodu přivítáme žáčky a rodiče spolu s panem starostou. Většinou jsou zvyklí chodit všichni rodiče, nejenom žáků z první třídy. Máme pro prvňáčky připravený takový vřazovací testík školy, k tomu se samozřejmě připojí i ostatní žáci. A bude to zakončeno zmrzlinovým pohárem."

Takže dobrou chuť a hurááá do učení!