První letošní zvonění
Někdo s úsměvem a jistou suverenitou, jiný s napětím v dušičce, další s kukadly plnými velkých očekávání, na některých tvářích se zajisté objevily i slzičky. Tak to vypadalo v pondělí ráno v mnohých českých rodinách, jejichž nejmladší členové, tedy děti, se poprvé vypravily do školy. Kolik jich bylo a co je nejspíš čekalo?
Nejlépe je ale takovým neštěstím předcházet. Mluvčí Městské policie v Olomouci Lenka Prošková říká, že dobře udělali rodiče, kteří s dětmi, zejména pak s prvňáky, trasu do školy prošli předem, aby je varovali před nástrahami:
"Upozornili děti na nebezpečné úseky, kde by měly přecházet, jak by měly přecházet. Pro bezpečí svých dětí by ještě rodiče mohli své potomky vybavit oblečením z barevných materiálů. Nejlepší jsou buď fluorescenční nebo reflexní materiály."
Do lavic základních škol po prázdninách usedlo v Česku zhruba 822 tisíc žáků, tedy o 23 tisíc méně než loni. Přitom počet žáků prvního ročníku roste, letos jich do něj nastoupilo skoro 95 tisíc. Propad ale podle ministerstva školství nastal u druhého stupně. Méně žáků mají i střední školy, oproti loňsku o 4 tisíce, výrazně ubylo učňů - o 3600 žáků méně než loni.
O problémech s počty žáku nutnými pro udržení školy ví své i Alice Hůlková, ředitelka nejvýše položené školy v republice, zhruba v tisíci metrech nad mořem, v Malé Úpě v Krkonoších. Udržet školu v této obci je pro obyvatele předmětem nejvyššího zájmu. Už proto, že dojíždění by bylo pro nejmenší žáky, hlavně v zimě, velmi obtížné, říká ředitelka Hůlková. I proto se na zahájení školního roku pečlivě připravili:"Máme třináct žáků, obsazený první až pátý ročník a 4 prvňáčci nastupují v letošním roce. Zahájení máme před půl devátou. V úvodu přivítáme žáčky a rodiče spolu s panem starostou. Většinou jsou zvyklí chodit všichni rodiče, nejenom žáků z první třídy. Máme pro prvňáčky připravený takový vřazovací testík školy, k tomu se samozřejmě připojí i ostatní žáci. A bude to zakončeno zmrzlinovým pohárem."
Takže dobrou chuť a hurááá do učení!