Radar: záruka bezpečnosti nebo hrozba?
Zápas o veřejné mínění pokračuje. A bitva se vede také o poslanecké hlasy. Tak by se s velkou mírou zjednodušení daly shrnout pondělní aktivity kolem snahy vybudovat na českém zemí americký radar. Podívejme se však na toto téma o něco podrobněji.
Důležitější než technické a organizační detaily je uvážení reálných hrozeb a nedělitelná bezpečnost spojenců, apeloval Scheffer: "Umístění tzv. třetího pilíře americké protiraketové obrany se může týkat jen několika spojenců. Ale to, že čím dál víc zemí získává balistické střely, je realita, která se týká nás všech. Naše bezpečnost je nedělitelná."
Apel na českou veřejnost má velký význam: průzkumy ukazují, že nadpoloviční až dvoutřetinová většina lidí radar odmítá. To potvrdily i výsledky průzkumu, který agentura SC&C vypracovala na zakázku ODS. Ukázal sice, že proti radaru v Česku je 57 procent dotázaných, podle něj ale mírně nadpoloviční většina lidí také věří tomu, že umístění americké protiraketové obrany v Evropě je přínosné pro ochranu členských zemí NATO před raketami dlouhého doletu. S tímto poznatkem jistě bude ODS dále pracovat a její šéf, premiér Mirek Topolánek bude jistě i nadále zdůrazňovat: "Pro občany Evropy, kteří žijí šedesát let v relativním míru a berou jej jako samozřejmost, je obtížné přijmout fakt, že tento jejich klid může být něčím ohrožen."Ve svých apelech však nepolevují ani odpůrci radaru. Kolem tisíce se jich v pondělí sešlo na Václavském náměstí v centru Prahy, odkud se vydali na pochod k sídlu vlády. Tam dávali hlasitě najevo nesouhlas s umístěním radaru v Brdech, zatímco jeho plánované sídlo, tzv. kótu 718, už přes týden obývají aktivisté hnutí Greenpeace, kteří vyzývají veřejnost k různým projevům nesouhlasu s radarem.