Rajdlová jedinou českou lyžařkou v cíli Tour de Ski

Kamila Rajdlová, foto: ČTK

Nejlepší českou ženou v prestižním seriálu Tour de Ski byla Kamila Rajdlová. Naše třicetiletá běžkařka obsadila celkovou 22. příčku, když jako jediná z původního českého kvarteta dorazila až do cílového italského horského střediska Val di Fiemme. Absolvovala tak i brutální 9 km dlouhý závěrečný výšlap po sjezdovce Alpe Cermis.

Kamila Rajdlová v italském Val di Fiemme,  foto: ČTK
Kamila Rajdlová se vrátila do bílé stopy po poměrně krátké mateřské dovolené. V průběhu těhotenství si však svým pokračováním kariéry nebyla úplně jistá.

"Nevěděla jsem to na 100%, protože jsem byla v nové situaci a nevěděla jak to budu zvládat. Vduchu jsem si přála závodit, ale nechávala jsem tomu volný průběh."

Kdy jste se definitivně rozhodla, že znovu podstoupíte tréninkovou dřinu?

"Někdy po šestinedělí, když jsemviděla, že jsme zdravotně v pořádku a vše se zvládá. Tak jsem si řekla, že to ještě zkusím."

Návrat však nebyl pro naši zkušenou reprezentantku vůbec jednoduchý.

"Určitě to bylo náročnější, protože jsem 3 x za noc vstávala k dceři a měla s ní více starostí i přes den. Na druhou stranu člověk se pořád nesoustředí jen na sport, což pomáhá."

Kamila Rajdlová při stoupání v závodu SP a Tour de Ski na 9 km volnou technikou,  foto: ČTK
Matka osmiměsíční Michalky si příliš nepřipouští, že by se nechala inspirovat svou někdejší slavnější kolegyní Kateřinou Neumannovou, která právě po mateřské pauze dosáhla největších úspěchů včetně dvou titulů mistryně světa a především zlaté olympijské medaile.

"Je to hlavně o psychice. Jak jsem říkala, člověk nemyslí furt na sport a to vám pomáhá. Na druhou stranu já jsem v jiné situaci než Katka Neumannová, ta už má za sebou pár vyhraných závodů SP. Já bych byla ráda, kdybych navázala na své nejlepší výsledky, ale ty jsou někde jinde, než byly u Katky."

V únoru vás čeká MS v Liberci. Má pro vás šampionát na domácí půdě zvláštní příchuť, máte větší motivaci?

"Určitě, je to doma, ve městě kde žiju a kde jsem se narodila. Je to velká motivace a já bych tam chtěla zajet nějaký pěkný výsledek."

V případě Kamily Rajdlové by se kvalitním výsledkem dalo nazvat umístění do 15. místa na její nejsilnější trati, tedy klasické desítce. Dějiště letošního šampionátu, lyžařský areál ve Vesci, se zrovna nemůže pochlubit excelentní nadmořskou výškou - spíše naopak. Třicetiletá liberecká rodačka však problémy se strukturou převážně umělého sněhu absolutně neřeší.

"V tom si člověk nevybere a hlavně je to pro všechny stejné. Je to otázka spíše pro servismany, kteří majíproblémy se správným namazáním lyží. Já s tím nemám žádné problémy, samozřejmě mám raději rychlejší sníh a tvrdou stopu, ale musím se popasovat i s jinými podmínkami."

Kamila Rajdlová na trati závodu Tour de Ski v běhu na lyžích žen na 10 km klasickou technikou,  foto: ČTK
Psychologický tlak spojený s velkými závody v domácím prostředí na Rajdlovou před MS nedoléhá.

"Že bych se psychicky zhroutila, tak to asi ne. Samozřejmě člověk musí udržet nervy na uzdě, ale já docela ráda závodím v domácích podmínkách, takže se na to těším."

Její reprezentační kolegyně jsou nepoměrně méně zkušené, ovšem Kamila se ani v tomto případě neobává, že by atmosféra libereckého šampionátu mohla zamávat s jejich psychikou.

"Holky už mají za sebou nějaké SP, takže nejdůležitější bude pozvednout tým a připravit ho fyzicky tak, abychom i ve štafetě mohly bojovat o slušné umístěnía nejezdily na chvostu startovního pole."

Na závěr přidala Kamila Rajdlová recept na odreagování, i když v současné době díky lyžařským povinnostem a také starostem o malou Michalku se k němu příliš často nedostane.

"Teď, během těhotenství, jsem neměla vůbec žádný čas. Jinak člověk koukne na nějaký film a přečte si časopis. Během sezóny na to však není příliš času, protože jsme pořád na cestě nebo testujeme lyže. Není ani moc času se někde nudit."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio