Rozhlas jitří fantazii, říká u příležitosti 80. výročí vysílání Českého rozhlasu jeho generální ředitel Václav Kasík

Vaclav Kasik

Český rozhlas oslavil v neděli 80. výročí svého pravidelného vysílání. Z počátku se vysílalo z plátěného stanu na letišti ve Kbelích u Prahy. Dvouhodinový živý pořad tehdy sestával z hudby, recitace i zpravodajské relace a účinkující se ke stanu brodili přes pole. Během poměrně krátké doby se z technické kuriozity, jakou rozhlasové vysílání v prvních letech bylo, stal fenomén, který formoval veřejné mínění a spoluvytvářel dějiny. Po 80-ti letech se do Kbel rozhlas o víkendu symbolicky vrátil. Jak uvedl v rozhovoru se Zdeňkou Kuchyňovou generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík, oslavy byly připomenutím tohoto úžasného technického kroku.

"Nás neobyčejně těší, že jsme byli druzí v Evropě po slavné BBC, kteří pravidelné vysílání zahájili.

Dnes Český rozhlas pokrývá svými zpravodaji podstatnou část světa. Kde všude jsou a kolik jich je?

Má je ve všech okolních zemích, celkem jich je 23, ale oni narůstají podle potřeby. V případě, že se významné události dějí v teritoriu, kde se tito reportéři nacházejí, tak je občasně oslovujeme.

Jak si dnes stojí rozhlas v konkurenci televize a internetu?

Určitě má své nezastupitelné místo. Televize má samozřejmě větší popularitu, internet je nepochybně nejmodernější médium, ale rozhlas svojí všudypřítomností je nenahraditelný. Rozhlas dokonce má i takovou vlastnost, že možná poskytuje více barev tím, že jitří naši fantazii, třeba více než konkrétní televizní obrázek.

Řada lidí poslouchá rozhlas také jako zvukovou kulisu.

Kulisa, to je svým způsobem pocta, kulisa je všudypřítomný, mluvím-li tedy o rozhlase, všudypřítomný zvuk.

V poslední době proběhla kampaň za zlepšení platební morálky koncesionářů. Platí víc lidí?

Zatím ne, zatím se morálka nezlepšila.

Právě poplatky jsou významným příjmem Českého rozhlasu. Jak to vypadá s příjmy v posledních letech? Jsou vyšší nebo nižší?

Stále klesají.

Rozhlasové příjmy by se teď mohly zvýšit právě díky zákonu, který projednává parlament a má vést ke zvýšení poplatků. Jak je tenhle zákon pro Český rozhlas důležitý?

Je nesmírně důležitý, nejen, že ho podporujeme, ale jsme se také podíleli na mnoha formulacích, které jsou v tom zákoně obsaženy.

Zahraniční vysílání teď vysílá svoje programy také v České republice na stanici Český rozhlas 6. Jak vidíte budoucnost této stanice?

Velmi dobře. Protože to vlastně jediná stanice, která se v takové šíři zabývá publicistikou a analýzou.

Máte vy oblíbený nějaký rozhlasový žánr?

Já jsem samozřejmě už postižen profesní deformací a to kam jsem se kdysi zamiloval, tak to jsem musel v sobě zrušit.

Co to bylo?

To je tajemství.

Máte nějaký rozhlasový pořad, něco co vás v průběhu let tak zaujalo, že na to nemůžete zapomenout? Ať už to byla hra, dramatizace nebo reportáž.

Ano, mám. Jako dítě jsem poslouchal čtení na pokračování Fantóm opery. To byla ta věc, která mě vždycky přikovala k radiopřijímači. A vedle toho samozřejmě i reportáže z hokejových utkání, protože to byla místa, kde jsem se podobně jako naši reportéři dovedl rozpálit.

Posloucháte radio často, nebo ho taky občas vnímáte jako kulisu nebo spíš z té profesionální stránky, kdy hodnotíte co bylo dobré, co nebylo dobré?

Poslouchám ho neustále a je mi to líto, poslouchám ho jako profesionál."