Sazka přišla dočasně o licenci

0:00
/
0:00

Největší česká loterijní společnost Sazka je od konce března v úpadku. Důvodem jsou problémy se splácením výstavby O2 areny. Městský soud v Praze evidoval přes dva tisíce věřitelů a hodnota ohlášených pohledávek převyšuje 41 miliard Kč. Společnost nyní postihla další rána - kvůli tomu, že nevyplatila lednovou obří výhru v hodnotě více než 100 milionů korun, jí ministerstvo financí pozastavilo licenci. Vilém Faltýnek je ve studiu s podrobnostmi.

Multifunkční O2 aréna stojí v Praze Libni na třech a půl hektarech plochy a vznikla při příležitosti mistrovství světa v ledním hokeji. Některé zdroje uvádějí, že do ní Sazka investovala zhruba 8 miliard korun. Hala je víceúčelová, slouží k pořádání sportovních akcí, velkých koncertů a veletrhů. Už v době jejího vzniku se ale mluvilo o nenávratnosti vložených prostředků. Sazka se potýká už delší dobu se splácením pohledávek, to ji přivedlo až k prohlášení insolvence a nyní jí ministerstvo financí podmíněně odebralo licenci. Důvodem je, že Sazka v zákonné lhůtě nevyplatila výhru v loterii Sportka ve výši sto tři a půl milionu korun. Ministerstvo pozastavilo platnost licence na 30 dnů. Firma má možnost se proti němu do 15 dnů odvolat. Podle předběžného správce Sazky Josefa Cupky společnost odvolání nejspíš podá:

"Sazka má dispoziční oprávnění, Sazka musí reagovat. A samozřejmě počítám s tím, že to udělá, protože jinak si to neumím představit."

Také prezident Sdružení zábavního průmyslu Zdeněk Barták předpokládá, že Sazka výhru doplatí. Už teď ale podle něj Sazka ztrácí důvěru sázejících:

"Podstatné je, aby lidé měli proti sobě seriozního partnera. Sazka se vždy prezentovala jako nejserioznější hráč na trhu, a myslím, že tuhle důvěru si sama podlomila. Sazka musí vyplatit výhry, Sazka se musí konsolidovat, Sazka musí zase začít fungovat jako loterijní společnost a nikoli jako společnost podnikající ve všech možných sférách podnikání. To je pro ni příliš velké riziko."

Miroslav Kalousek
Ministr financí Miroslav Kalousek tvrdí, že pozastavení činnosti Sazky ani nevstoupí v platnost, pokud loterijní společnost rychle vyplatí výhry. "Zítra ten problém nemusí existovat," prohlásil Kalousek.

Sazka má přes dva tisíce věřitelů. Mezi ty největší patří PPF a KKCG, které nabídly akcionářům Sazky finanční pomoc.

Obě se shodují, že "pozastavení licence je vyústěním činnosti představenstva firmy a generálního ředitele Aleše Hušáka, kteří s plnou podporou finanční skupiny Penta směřují k rozvratu a zničení Sazky a k vyklizení prostoru pro konkurenční Fortunu." Mluvčí KKCG Daniel Plovajko uvedl, že předseda představenstva Sazky nedělá nic pro její záchranu:

"Pro nás to je další důkaz toho, že pan Hušák a jeho vedení nedělá kroky k tomu, aby Sazku zachránil, ale naopak ji zcela záměrně likviduje a poškozuje, na což my jsme opakovaně upozorňovali. Důvodem pro pozastavení licence bylo nevyplacení jackpotu z počátku letošního roku, ale podel našich informací jak insolvenční správce dal souhlas k vyplacení výhry, tak i Sazka ještě minulý týden měla dostatek finančních prostředků na svých účtech, aby celou tu výhru vyplatila."

Aleš Hušák, foto: ČTK
Pozastavení licence - pokud Sazka využije přesně lhůty na odvolání - padne do období před startem konkurenční loterie Fortuny, a ta tak bude mít dokonale vyčištěný trh. Podle Plovajka to není náhoda.

"Celé přece nedává smysl, abych já, pokud budu majitelem a akcionářem, měl ve vedení té firmy managera, který nejen že bude likvidovat tu společnost, ale bude se pravidelně stýkat se zástupci skupiny Penta, která zcela otevřeně deklaruje, že připravuje start vlastní číselné loterie, a navíc v souvislosti s aktuální situací kolem sazky tento start co nejvíc urychluje. To přece nedává symsl, abyste se aktivně scházel a konzultoval své věci s budoucí konkurencí."

Podobně mluví ale i zástupce největšího akcionáře Sazky Českého svazu tělesné výchovy Ivo Kaderka, který upozorňuje, že se s managmentem ČSTV názorově rozchází. Úvahy KKCG a PPF jdou podle něj správným směrem.

"Samozřejmě, navenek to tak vypadá a může to tak být. Protože to je velká hra, hraje se o velké miliardy, ne o housky na krámě. Ale já myslím, že klíčový bude 26. květen, kdy zasedne věřitelský výbor a kdy si velcí hráci rozdají karty. Ti, kteří drží opravdu reálné pohledávky, ne ti virtuální. A pokud žijeme aspoň v trochu normální zemi s právním systémem, tak by situace měla být řešena podle práva a ne podle virtuálních a mnohdy kriminálních postupů některých lidí."

Jak se bude z dlouhodobého hlediska dál Sazka vyvíjet, není zatím jasné. Soud způsob řešení situace firmy dosud nestanovil, zatím se předpokládá, že povolí reorganizaci. Společnost by tak nadále fungovala podle soudem schváleného plánu, na jehož vypracování se budou podílet věřitelé, dužník a insolvenční správce.