Sedmdesát let úspěchů i proher českého fotbalu v Národním muzeu

V pražském Národním muzeu můžete teď kromě zkamenělin a vycpaných zvířat vidět třeba Zlatý míč Josefa Masopusta z roku 1962 nebo třeba ručně šitý fotbalový míč, podepsaný hráči z utkání Praha-Vídeň v roce 1922. Až do března příštího roku zde probíhá výstava Fotbal! 1934 - 2004 - Sedmdesát let od římského finále. Více Lenka Jansová.

Rok 1934 a komentář finále fotbalového mistrovství světa mezi Československem a Itálií v přímém přenosu Československého rozhlasu. U mikrofonu je první český rozhlasový sportovní reportér Josef Laufer. I tuto nahrávku uslyší návštěvníci multimediální výstavy v Národním muzeu. O utkání se dozvědí nejen to, že Italové tenkrát hráli velmi tvrdě a švédský rozhodčí pískal asi pod vlivem přítomnosti Mussoliniho stranicky, ale i to, že Italové měli lepší kondici, a tak dokázali rozhodnout v nastaveném čase. Multimediální pojetí výstavy, na které je k vidění i řada filmových a televizních sportovních dokumentů, má do Národního muzea podle jeho ředitele Michala Lukeše přitáhnout více návštěvníků:

"Mylíme si, že v multimediálních výstavách je budoucnost muzejnictví. Vidíme, že naše snažení je celkem úspěšné, hlavně u dětí a mládeže. Mladí lidé jsou zvyklí na televizi a internet a všechno ostatní jim připadá trochu suché. Myslím, že i dospělí diváci odcházejí nejenom poučeni, ale i pobaveni."

Podle komisaře výstavy Michala Stehlíka Národní muzeum disponuje množstvím zajímavých předmětů, které dokumentují historii fotbalu do poloviny 20. století, ale všechno od 60. a 70. let muselo získávat od klubů, hráčů nebo fotbalového svazu:

"Obtížné bylo například domlouvat se s manažerem Pavla Nedvěda, Zdeňkem Nehodou, který potom velmi ochotně půjčil některé zajímavé artefakty ze sbírky Pavla Nedvěda. Teď máme Zlatý míč pouze od Josefa Masopusta, ale věříme, že se ještě během příštích týdnů měsíců na této výstavě objeví i Nedvědův Zlatý míč, a jednáme o tom."

Josef Masopust zapůjčil svůj klenot Národnímu muzeu ochotně. Nebylo ale podle jeho slov úplně jednoduché se s ním na takovou dobu rozloučit:

"Míč je pojištěný a hlídaný, takže se snad nic nestane."

Exponátem s nejzajímavější historií je podle Michala Stehlíka busta legendárního českého útočníka Josefa Bicana. Bez této výstavy by totiž prý nevznikla:

"Když zemřel Josef Bican, tak mu udělal malíř profesor Hanzlík bustu na jeho hrob na Vyšehradě. Busta je zvláštní v tom, že vznikla jenom do kamene, neměla žádnou kopii, žádný odlitek. Jenom díky tomu, že jsme připravovali tuto výstavu a bustu jsme chtěli do expozice dostat, pan profesor znovu zasedl a vyrobil kopii, kterou máme na výstavě a patří mezi nejzajímavější exponáty."

Výstava stála asi 4 a půl milionu korun. Doprovází ji katalog o úspěších a prohrách českého fotbalu za posledních 70 let. Podle Věry Přenosilové z Historického muzea výstavu za poslední dva víkendy navštívilo 8 tisíc lidí.