Školné klepe na dveře VŠ

Foto: Evropská komise
0:00
/
0:00

Strany jednající o vládě chtějí prosadit zavedení školného na vysokých školách. Shodli se na tom vyjednavači ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Poplatky by neměly překročit 10 tisíc za semestr.

Zpráva o dohodě pravděpodobné budoucí vládní koalice na zavedení školného vyvolala očekávanou odmítavou reakci na levé straně politického spektra. Ovšem proti se také postavila řada studentů, mj. také iniciátor facebookové kampaně proti školnému a taky proti státním maturitám Adam Cyprich.

"Jsem toho názoru, že školství se musí zkvalitnit a poté si každý z nás za něj rád zaplatí. Všichni odborníci potvrzují, že české školství padá do hluboké propasti a ještě stále nenarazilo na dno."

Foto: Evropská komise
Jestliže se vyjednávací strany bez problému dohodly na potřebě zavedení školného, v otázce jakým způsobem ho platit již mezi nimi existují nemalé rozdíly. Top 09 je pro placení přímého školného, což potvrzuje člen jejich vyjednávacího týmu Jan Vitula.

"Domníváme se, že by bylo vhodné přímé školné, protože tam je ten efekt. Jednak školy dostanou peníze hned a na druhé straně student přímo vnímá dopad, že školné platí. Tím se zvyšuje jeho nárok na kvalitu školy a zároveň také nárok, aby pečlivě studoval."

To je ovšem nepřijatelné pro VV. Jejich vyjednavač v oblasti školství Josef Dobeš jednoznačně prosazuje školné odložené.

"Považujeme pohled Top 09 za extrémní. My se na to spolu s ODS díváme sociálně citlivěji. To spočívá v tom, že nemůžeme připustit sociální vyloučení některých nadaných studentů, kteří by při přímé platbě na studium neměli. Půjčky musí jít na vedlejší náklady - ubytování, stravování a život vysokoškoláka - ne na školné. Proto chceme zavést odložené školné, které by absolvent splatil, až bude vydělávat."

Z jednání ODS,  TOP 09 a VV,  foto: ČTK
Jak už bylo řečeno, proti jakémukoliv placení školného je sociální demokracie, což potvrzují slova jejího místopředsedy Bohuslava Sobotky.

"Odložené školné neznamená nic jiného než zadlužení mladých lidí."

Dobeš s Věcí veřejných by rád do debaty o reformě školství pozval právě i zástupce ČSSD.

"Reformu musíme nastavit dlouhodobě a proto si neumím představit, že půjdeme až na samou sociální dřeň. Ten dlouhodobý aspekt spočívá v tom, že musíme do reforem vtáhnout zodpovědnou ČSSD, protože školství je priorita pro tuto republiku. Nemůžeme zůstat jen na půdorysu ODS, Top 09, VV."

Tomuto názoru Vitula z Top 09 oponuje.

"Je potřeba si na rovinu říct, že ČSSD odmítá školné v jakékoliv podobě, takže odloženým školným ČSSD do problematiky školství stejně nevtáhneme. Tímto ji nepřesvědčíme."

Strany se nad rámec školného dohodly na tom, že je potřeba se více než dosud věnovat pedagogickým fakultám a také zvýšit platy učitelům. Rozcházejí se však v otázce, kde na to vzít.