Šlapou děti v českém pohraničí chodník?

Na česko-neměckém pomezí bují dětská prostituce. S touto zprávou vystoupil 28. října Německý výbor Dětského fondu OSN (UNICEF). Většina českých politiků a úředníků toto tvrzení okamžitě odmítla. Jaká je ale realita? Situaci se pokusil zmapovat Herbert Brynda.

Německý UNICEF, jehož aktivitu mimo jiné podpořila i manželka spolkového prezidenta Christina Rauová, upozornil, že oběti převážně zneužívají němečtí sexuální turisté a pedofilové, a vyzval obě strany k účinnému potírání této kriminality. Kritika ze strany UNICEF a německé organizace na ochranu práv dětí ECPAT se opírá zejména o novou publikaci

"Samozřejmě, že je tato zpráva výsledkem několikaletého sledování a rozhovorů s obětmi sexuálního zneužívání. Podle mého názoru je důležité, že nepředstíráme, že známe rozsah celého problému dětské prostituce. Faktem ale je, že problém dětské prostituce se týká i České republiky a existují poměrně závažné a důvěryhodné důkazy, že právě v těch příhraničních oblastech s Německem je dětská prostituce poměrně rošírený problém."

Vladimír Špidla
Český premiér Vladimír Špidla ale závěry UNICEF pro Radio Praha odmítl s tím, že neodpovídají skutečné situaci.

"Důležité je dělat opatření na základě realisticky zhodnocené situace. My považujeme dětskou pornografii a dětskou prostituci za skutečně velké zlo a snažíme se jí věnovat odpovídající pozornost. Musím říci, že výrok UNICEF, který jste citoval, není realistický a neodpovídá situaci."

Podobně se vyjádřil i ministr vnitra Stanislav Gross, ale i starosta příhraničního Chebu Jan Svoboda. Cheb totiž není jen městem, kam za prostitutkami převážně němečtí sexuální turisté jezdí, ale v Chebu působí i Cathrin Schauerová a nevládní organizace KARO:

Ministr vnitra Stanislav Gross,  foto: ČTK
"Organizace KARO, která se zřejmě už nemůže uplatnit v Německu, hledá odbyt někde jinde a tady si senzačním způsobem shání materiály, které jsou navíc staré dva roky. A proč to udělali teď a zrovna ve státní svátek našeho státu? Je to velmi neetické a neseriózní. S touto organizací jsem už několikrát jednal a vždy se tvářili jako miliusové. Už jsme se několikrát shodli na tom, že dětská prostituce není zásadní problém a zásadní otázka. A oni pak udělají takovou šarádu. Ale říkám zásadně, jestliže mají informace, pak nechápu, že nepodají trestní oznámení, protože pak sami něci kryjí a v podstatě by se dalo říci, že si drží své ovečky, aby měli senzaci. A s takovými lidmi nehodlám spolupracovat ani se s nimi bavit. Oni totiž škodí, nikoliv pomáhají,"

říká starosta Chebu Jan Svoboda. S kritiky zprávy ovšem nesouhlasí Pavla Gomba z českého výboru UNICEF a dodává:

"Já si myslím, že každý, kdo se do těchto oblastí vydá, aby situaci poznal na vlastní oči, tak uvidí, že minimálně náznaky o tom, že v České republice existuje dětská prostituce, jsou poměrně reálné. Všichni můžeme vidět mladé dívky, které postávají podél dálnice nebo se vystavují v oknech a samozřejmě je těžké zjistit, jestli jim je sedmnáct nebo šestnáct let, ale myslím, že ty indicie jsou poměrně závažné."

Do oblasti, kterou zmiňovala Pavla Gomba - a konkrétně do Chebu - se s německým televizním štábem opakovaně vydal i novinář Martin Kadnár, který se s pomocí skryté kamery a členů štábu, kteří předstírali zájem o dětské prostitutky, snažil problém zmapovat a natočit.

Cathrin Schauerová s manželkou německého prezidenta Christinou Rauovou  (vlevo) prezentuje svou knihu 'Děti na ulici',  foto: ČTK
"U nemocnice je taková ulice, kde bydlí Romové, kteří dělají to, že tohle nabídnou a potom to většinou dopadne tak, alespoň, co jsme my zjistili, že ten člověk ve vidině sexu s dítětem jde nahoru do domu a oni mu řeknou, že pokud jim nedá řekněme 500 eur, tak ho udají. Takže ti Němci jim potom ty peníze dají."

Říká novinář Martin Kadnár, který se během natáčení setkal také s Cathrin Schauerovou z nevládní organizace KARO:

"Ta nám neustále vykládala, jak je tam dětská prostituce neuvěřitelně rozšířená. My jsme jí říkali, že bychom to tedy chtěli natočit a žádali ji o pomoc. Bohužel nám nějak nemohla pomoci, nemohla stále nikoho konkrétního sehnat."

Štáb Spiegel TV se pak podle novináře Martina Kadnára dozvěděl od prostitutek v okolí sídla organizace KARO následující:

"Od některých z nich jsme zjistili, že je tahle paní Schauerová vysloveně nabádala, aby všude vykládaly, jaká je tam dětská prostituce; hlavně pak zahraničním štábům."

Německá spolková vláda před dvěma lety k problému konstatovala, že příhraniční sexuální turistice je Česká republika vystavena méně, než se líčí v některých německých médiích a české soudy naopak v minulosti odsoudily za zneužívání dětí několik německých občanů.