Slavia na štítě

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Pražská Slavia opět nebude účinkovat v základní skupině Ligy mistrů. S Andrlechtem Brusel prohrála v odvetě třetího předkola 0:2 a v součtu s porážkou 1:2 z prvního utkání jí milionová soutěž zůstala hodně vzdálena. Slavia se představí alespoň v Poháru UEFA, v Lize mistrů bude český fotbal reprezentovat jen Sparta. Další informace přináší Josef Kubeczka.

Ani pátý pokus fotbalistů Slavie Praha o účast v prestižní Lize mistrů nevyšel. Klub teď bude muset hledat rezervní zdroje za uniklé miliony. Jen samotná účast v Lize mistrů totiž přinese klubům zhruba sto milionů korun.

Zápas se od začátku proměnil v taktické šachy, v nichž nikdo nehodlal odkrýt svůj defenzivní prostor. Na slavistech bylo, aby se pustili do útočení, jednogólová ztráta z minulého utkání jim nedovolovala nic jiného. I na nich ale bylo vidět, jak moc se bojí udělat chybu v obraně a příliš brzy přijít o šanci na postup. Český vicemistr sice svíral soupeře vytrvale na jeho polovině, ale bez větších brankových možností. Domácí otevřenější způsob hry ve druhé polovině zápasu pomáhal odkrývat okénka ve slávistické obraně, a tak přišel trest - brankář Matúš Kozáčik dvakrát lovil míč ze sítě. Podle záložníka Martina Zbončáka byla jednou z příčin vyřazení Slavie neschopnost vytvořit si souvislejší převahu.

"Neměli jsme nějaké vyložené šance. Mysleli jsme, že se před jejich branku dostaneme snadněji, ale Andrlecht hrál velmi dobře a pozorně v obraně. Bylo těžké se přes ně dostat. Věděli, co chtějí hrát, ze zabezpečené obrany vyráželi do protiútoků. My jsme to sice předem věděli, ale bylo opravdu velmi těžké se přes ně dostat. Všechny nás to hrozně mrzí."

Publicisty Petra Hartmana jsem se zeptal, zda už v případě neúspěchů Slavie při pokusech o postup do Ligy mistrů nejde o nějaké prokletí?

"O prokletí bych v žádném případě nemluvil. Je to spíše slavistická tradice nebo typické pro Slavii, protože to je klub, který dlouhodobě není dobře budován, nemá pevné základy, nemá dostatečné hráčské zázemí, nelze tedy od toho týmu čekat zázraky. Možná, že na Slavii podlehli klamnému optimismu, že se přes Andrlecht dostanou. Ostatně Andrlecht na hřišti potvrdil, že není žádným velkým evropským klubem, že to je průměrný klub, přes který se dá dostat, ale Slavia to nedokázala. Podle mně to nedokázala naprosto zaslouženě, protože to není klub evropského formátu, který by vykazoval dlouhodobou koncepční práci. Jen se potvrdila zákonitost, že bez systematičnosti, bez tvrdé práce, bez dobrého vedení klubu nemůže dnes v Evropě nikdo dlouhodobě uspět."

Slavia tedy bude hrát Pohár UEFA a v Lize mistrů nastoupí pražská Sparta, která má podle mnohých odborníků nejsilnější celek ze všech prvoligových mužstev. Může letos pomýšlet na úspěch v nejprestižnější evropské soutěži, když v ligových zápasech nepodává příliš přesvědčivé výkony?

"Může za několika předpokladů. Tím hlavním je to, že trenér bude mít skutečně autoritu, že se nebude bát postavit sestavu podle svých představ a nebude hledět na jména. Třeba když se přesvědčil o tom, že velmi dobře funguje spojení Martin Hašek - Tomáš Sivok, tak se nebude bát odstavit například Lukáše Zelenku, který hraje špatně, a sestava, když vepředu hrají dva Miroslavové - Matušovič se Slepičkou, funguje daleko lépe. To je ostatně opakovaný problém trenéra Jaroslava Hřebíka ve Spartě. On by měl být silnou osobností, ale musí čelit nejrůznějším tlakům. Bude záležet na něm, zda tou osobností bude, zda udrží uvnitř týmu dobrou atmosféru. A pak si myslím, že Sparta má veškeré předpoklady pro to, aby postoupila ze skupiny. Samozřejmě pokud nebude mít extrémně těžký los."