Slavný balet Giselle v pražském Národním divadle

Už více než 150 let se pravidelně vrací na repertoár všech předních světových scén romantický balet "Giselle". V pražském Národním divadle se poprvé hrál v roce 1886, poté byl uveden ještě čtyřikrát, naposledy před osmi lety. Jeho nové nastudování - v pořadí tedy páté - bylo skutečnou událostí loňské baletní sezóny na první české scéně. Informuje Evelina Himalová.

Slavný balet o lásce, která překoná smrt, složil autor - Adolphe Charles Adam - v Paříži, inspirován atmosférou jejích kaváren poloviny devatenáctého století, kdy toto mnoha umělci opěvované město nad Seinou žilo bohatým kulturním a společenským životem. Libreto vypráví příběh o venkovské dívce, kterou zradí její milý Albert - ve skutečnosti šlechtic dávno zasnoubený s jinou ženou. Giselle poté, co se dozví pravdu, zešílí žalem, zemře a promění se ve vílu. O modernosti pojetí třetího ze čtyř premiérovaných baletních titulů letošní sezóny v Národním divadle šéf Baletu Petr Zuska říká:

"Samozřejmě, že to není premiéra, která by nějakým způsobem obracela všechno naruby v rámci dramaturgie, linie a charakteru toho díla celého. Ctí romantický balet tak, jak to dílo bylo vytvořeno, ale dochází k určitým změnám v rámci choreografie, ne za účelem měnit, ale za účelem přivést svěží vítr, a přitom uchovat celkovou poetiku."

K přípravě nejnovější inscenace ve "zlaté kapličce" byl přizván britský choreograf a pedagog Christopher Hampson, jenž představení také zrežíroval. Originální jsou scény a kostýmy. Ty jsou dílem dalšího britského hosta - slavného výtvarníka Bruce Frenche. Jednou ze čtyř alternovaných představitelek titulní role Giselle je první sólistka Baletu Národního divadla, dvojnásobná držitelka Ceny Thálie Tereza Podařilová, která se o své pocity z práce na postavě s Radiem Praha podělila:

"No, je to jeden z nejkrásnějších momentů pracovních, a vlastně i tvůrčích. Giselle je jedna z mých nejvysněnějších rolí, a přichází jako jedna z posledních, těch klasických. Moc si vážím, že jsem mohla spolupracovat s Christopherem Hampsonem, protože ten kontakt přímo s choreografem je nesmírně důležitý pro tanečníka; on dokáže velmi dobře vystihnout povahu každého z nás a dostat z tanečníka maximum. Tak toho si moc vážím a cením."

Úlohu prince Alberta alternují jako host Michal Štípa, sólista Národního divadla v Brně, a Alexander Katsapov, první sólista Baletu pražského Národního divadla - oba rovněž nositelé Ceny Thálie. Štípa na otázku Radia Praha ke své roli uvedl:

"Pro mě je ta role něco úžasného. Je to můj splněný sen; protože už jsem ji měl tančit několikrát, ale nikdy k tomu nepřišlo."

Závěrem nutno dodat, že v rámci premiérového představení byly v Národním divadle v Praze už pojedenácté předány Ceny "Philip Moris Ballet Flower Award" pro nejlepšího tanečníka v České republice v oboru klasický balet za rok 2003, dotované finanční odměnou. Vítězem se stal, a šek v hodnotě čtvrt miliónu českých korun poprvé v historii získal příslušník cizí národnosti, již zmíněný Alexander Katsapov. Tento devětadvacetiletý rodák z Petrohradu, absolvent Ruské baletní akademie, svou výtečnou klasickou techniku a nadání pro ztvárnění charakterních rolí uplatnil už v rolích princů v "Labutím jezeru", "Šípkové Růžence", "Louskáčkovi" a jako Romeo v baletu "Romeo a Julie". Thálii v roce 2002 získal za postavu cara v "Ivanu Hrozném". Tradici ceny "Ballet Flower Award", podporující balet v Evropě a Asii, zahájila společnost Philip Morris v roce 1977 ve Finsku. Koncem letošního ledna byla podeváté předána v Národním divadle v Bratislavě. Do Česka se dostala před jedenácti lety, a od samého počátku je její patronkou paní Lívia Klausová.