Sněmovna vydala poslance Doležala k trestnímu stíhání

Poslanec ODS Vladimír Doležal, foto: ČTK

Poslanecká sněmovna vydala poslance opoziční ODS Vladimíra Doležala, kterého policie viní ze zprostředkování úplatku, k trestnímu stíhání. Policie proto může zahájit vyšetřování. Doležal obvinění, že žádal od podnikatelů pro radního Prahy 10 Tomáše Hrdličku 800.000 korun, odmítá. Více informací má Martina Lustigová.

Poslanec ODS Vladimír Doležal, foto: ČTK
Vydání Doležala k trestnímu stíhání nepodpořil mandátový a imunitní výbor sněmovny. Podklady, které měl výbor k dispozici, prý neobsahovaly důkazy k zahájení trestního stíhání. Případ navíc podle výboru souvisí s politickou činností poslance. Plénum sněmovny ale doporučení výboru nerespektovalo. Pro vydání hlasovalo 91 ze 156 přítomných poslanců - drtivá většina sociálních demokratů, komunistů a všichni tři přítomní unionisté. Sám Vladimír Doležal o své vydání nepožádal, protože se obává nestandardních postupů při vyšetřování. Rozhodnutí sněmovny ale respektuje: "Já mohu jen říct, že respektuji usnesení sněmovny. Nic víc, nic míň. Ta debata nebyla to, co by patřilo na půdu sněmovny, ale myslím si, že konání pana ministra sem také nepatří."

Vladimír Doležal narážel na to, že ministr vnitra František Bublan pozval do kuloárů dva vyšetřovatele s dalšími informacemi a kompletním spisem o případu. Ke studiu spisů chtěl pozvat členy mandátového a imunitního výboru. To se nelíbilo občanským demokratům. Bublanovu iniciativu označili za bezprecedentní zasahování do vyšetřování i do rozhodování poslanců. Pokračuje místopředseda ODS Ivan Langer: "Myslím, že je nepřijatelné, aby si ministr vnitra zval na kobereček policisty, aby nahlížel do trestních spisů, aby se snažil jednat nestandardním způsobem na půdě Poslanecké sněmovny. Myslím si, že žádný ministr vnitra v normální demokratické zemi by neměl takovým způsobem zasahovat do trestního řízení." Ministr Bublan se hájí tím, že chtěl jen vyvrátit výhrady poslanců k policejní práci a k předloženým důkazům.

Sněmovna v úterý také rozhodla, že její komise pro kontrolu policejních odposlechů do 24. ledna prověří jejich použití v tomto případě. Podle minitra vnitra Františka Bublana je dobře, že se tak vše vyjasní: "Komise pro kontrolu policejní techniky má za úkol prověřit, zda všechny úkony, které tam byly nasazeny, jsou v pořádku. Což já vítám také, protože budu rád, když se to vyjasní a nebudou tam nějaké pochybnosti."