Španělsko - to je fotbalová výzva

V dnešní sportovní rubrice si na chvíli odpočineme od olympijského ruchu. Přestože je to v únoru nezvyklé, neboť trávníky jsou většinou pokryty sněhem, zamíříme na fotbal. Právě v únoru se totiž ve Varšavě losovala kvalifikace fotbalového EURA a ČR v ní mj. vyfasovala španělské mistry Evropy. To je dostatečný důvod vyzpovídat jednoho ze čtyř loňských trenérů české reprezentace - Františka Straku.

Jak vnímáte naší skupinu v konfrontaci s ostatními kvalifikačními skupinami? Je to těžká společnost nebo hratelná skupina?

"Každá skupina je těžká a nebezpečná, ale je hratelná."

Jak v ní odhadujete šance českých fotbalistů?

"Jsou to jenom spekulace. Trenér Španělů Del Bosque jasně řekl, že nejen chtějí vyhrát kvalifikační skupinu, ale i obhájit titul mistrů Evropy. Podle mého názoru rozhodnou utkání proti Skotsku a tam ty šance nevidím zle, protože z nedávných konfrontací jsme vyšli vítězně."

František Straka,  foto: ČTK
Se Skoty máme na jaře hrát přátelský zápas. Je to rozumné, když budou obě mužstva jistě své trumfy skrývat?

"Podle mého názoru je dobré ten zápas odehrát, i když bude něco ukazovat, ale dnes jsou mužstva navzájem tak zmapovány, že těžko někoho něčím překvapíte. Skotsko je dobrý, houževnatý, tvrdý až silový tým. My hrajeme úplně něco jiného, i proto je ta konfrontace důležitá."

Španělsko je nejen favoritem naší skupiny, ale momentálně možná nejlepším mužstvem v Evropě. Je vůbec reálné vyhrát skupinu a vyhnout se tak baráži?

"Všechno je možné. Hodně bude záležet, jak Španělé zvládnou MS v JAR. Od toho se bude odvíjet, zda pojedou na vítězné vlně, protože šampionát začíná až v září. Určitě se o to musíme porvat. Jinak máme povinnost bodovat s týmy Skotska a Litvy v boji o druhé místo a případný úspěch se Španěly by byl plusem navíc. Z tohoto pohledu je všechno možné."

Španělé měli v každé generaci spoustu vynikajících hráčů, ale s výjimkou posledního Eura se jim medailově moc nedařilo. Jak se vůbec v současné formě dají z vašeho trenérského hlediska porazit?

"Všichni se dají porazit a já nemám rád řeči předem, že nemáme šanci. Fotbal je jenom sport, potřebujete také štěstí a hlavně opět se zmíním o tom, že nikdo neví, co bude v září. Španělé mají vysokou položenou laťku, určitě chtějí vyhrát MS. Začíná se od nuly a bude to končit až po 90 resp. 180 minutách, po zápase doma i venku. Já vidím šance 50 na 50, hodně bude záležet v jaké formě a pohodě budou hráči a i když budou favority, tak se dají porazit."

Je podle vás důležitá úvodní diplomatická bitva o termíny zápasů nebo je to vlastně jedno?

"Ne, ne, ne. Ta diplomacie musí přijít a já věřím tomu, že Ivan Hašek zapracuje správným směrem, protože je velice důležité, abychom začínali doma. Potřebujeme se odrazit, dostat do hráčů pohodu a sebedůvěru po kritice, která se snesla na naše hráče za vystoupení na turnaji v Dubaji. Tam se zkoušeli adepti z druhé vlny, ale tento omlazovací krok musel přijít. Každopádně bude důležité, abychom první zápas sehráli doma."

Polsko a Ukrajina, které budou hostit Euro 2012, jsou velké a lidnaté země, ale nejsou to typicky fotbalové země. Jakou očekáváte na šampionátu atmosféru?

"Já doufám, že dobrou. Polský fotbal jde pomalu nahoru, ukrajinský až tak neznám. Šachťar Doněck je jedním z mála týmů, která mohou konkurovat Evropě. V Polsku po kvalifikačním krachu nastal větší chaos kde byly i problémy nejen přímo ve fotbale, ale i kolem fotbalu. Z tohoto pohledu jsem sám zvědavý, jak to bude fungovat. Zase na druhou stranu v Polsku chodí na fotbal hodně lidí a já věřím, že Poláci dokáží připravit ME na úrovni, jakou očekáváme. A nejen fotbal, protože fanoušek se bude chtít bavit, žít s tou atmosférou. To samé platí i pro Ukrajinu, i když tam jsem trochu skeptik."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio