Státní maturity ohrožují soukromá data

Foto: ČTK

Státní maturity vzbuzují dlouhodobě velké emoce. My se jim budeme v dnešní rubrice "Ptejte se právníka" věnovat z hlediska ochrany osobních údajů. K mikrofonu jsem pozval předsedu ÚOOÚ Igora Němce.

V minulé právní rubrice jsme zabrousili do resortu zdravotnictví. Teď se přesuneme na ministerstvo školství, které připravuje státní maturity. Proti nim se bouřili studenti, nicméně my se jim budeme věnovat z jiného hlediska a to sice, jaká osobní data se v rámci nich mají sbírat?

Foto: ČTK
"Ta forma mě překvapila a už jsme ji připomínkovali. Vyhláška ministerstva spočívá v tom, že tam vznikne obrovská databáze všech maturantů ČR s obrovským množstvím jejich osobních údajů včetně vyplněných testů a naskenovaných prací. Tady se musí definovat jasný účel, ke kterému to bude sloužit. Jestliže na ministerstvu školství hledají, kde ušetřit prostředky, tak toto je jedna z cest. Tato databáze vůbec nemusela vznikat, je to i ponížení těch středních škol. Chápu požadavek, že maturita má být po celém území ČR jednotná, ale nemusí se to dělat takovou formou. Proto jsme tu vyhlášku z hlediska ochrany osobních údajů odmítli. Minule jsme mluvili o obdobném případu ve zdravotnictví - i tady jsme nebyli přizváni k připomínkovému řízení. Ten problém narůstá a proto by ministr školství i vláda měla naše připomínky zvažovat. Je tu velký prostor pro ušetření finančních prostředků, i když my dáváme především stanovisko z hlediska ochrany osobních údajů a je dobré, aby vláda měla všechny argumenty k dispozici."


V případ jakéhokoliv dotazu, týkajícího se nejen českého právního řádu, ale i mezinárodní problematiky nás neváhejte kontaktovat na mailové adrese:cr@radio.cz.

Děkujeme.