Státní rozpočet počítá se schodkem 74 miliard korun

Michal Kraus blahopřeje Bohuslavu Sobotkovi ke schválení státního rozpočtu na rok 2006, foto: ČTK

Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet na rok 2006. Prošel poměrně hladce. Proti byla jen ODS, komunisté nehlasovali. Jak tedy budeme hospodařit v příštím roce? Stát počítá se chodkem přes 74 miliard korun. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Michal Kraus blahopřeje Bohuslavu Sobotkovi ke schválení státního rozpočtu na rok 2006, foto: ČTK
Ekonomika dala vládě prostor, aby příští rok utrácela a ještě snížila schodek rozpočtu o deset miliard. Pro rozpočet se schodkem 74 miliard korun zvedlo ruku 98 poslanců vládní koalice, což je přesně tolik, kolik bylo třeba. Komunisté se zdrželi a ODS byla proti. Už chybí jen podpis prezidenta republiky. Ekonomové rozpočet od samého počátku kritizují. Trnem v oku je jim především výše příjmů, která je podle nich značně nadhodnocená. Stejně nový rozpočet vnímá i opoziční ODS. Ministr financí Bohuslav Sobotka však podobné námitky odmítá.

"Dobrá zpráva je, že rozpočet byl schválen v rekordním čase. Znamená to stabilitu, šanci na pokračování hospodářské prosperity, nová pracovní místa v příštím roce, větší podporu vědy a vzdělání, důstojnou valorizaci penzí a také zvýšení platů ve veřejném sektoru."

Výdaje na vědu a výzkum se v roce 2006 mají zvýšit o deset procent. Ve vládním návrhu je také údajně dost peněz na spolufinancování projektů EU. Kam tedy půjde nejvíce peněz ze státního rozpočtu? Opět na důchody, sociální dávky, nemocenskou či platy úředníků, policistů a učitelů. Vláda se nemusela ve svých plánech příliš brzdit. Ekonomika roste pětiprocentním tempem, což přihrává do státní kasy miliardy navíc na daních. Politici počítají, že to tak vydrží i příští rok, a proto si mohli dovolit utratit jen skrze státní rozpočet o 70 miliard víc než v letošním roce. Peníze se našly na větší než zákonem požadované zvýšení důchodů, na vyšší sociální dávky či na snížení daní pro rodiny s dětmi s podprůměrnými příjmy. Na poslední chvíli se vláda ještě snaží v parlamentu prosadit příspěvek pro prvňáčky či výrazné zvýšení porodného.

Ministr financí Bohuslav Sobotka na jednání Poslanecké sněmovny, foto: ČTK
Vláda z plánovaných reforem státních financí dotáhla do konce zvýšení daně z přidané hodnoty a spotřebních daní. S důchody, které spolykají nejvíce peněz, kabinet udělal jen málo. Podobně dopadly i úsporné kroky plánované u nemocenské a sociálních dávkách. Už dnes sociální výdaje zabírají polovinu rozpočtu. Pokud ekonomika poleví, zpomalí se příliv peněz z daní a vláda bude mít ještě menší prostor dávat peníze i jinam než jen na penze.

Ministr Sobotka se domnívá, že schválený rozpočet je úsporný. Ekonomům se to však nezdá. Více už analytik Volksbank Vladimír Pikora.

"Nemůžu hodnotit rozpočet na příští rok jako úsporný, vezmu-li v úvahu, že letos za prvních 11 měsíců státní rozpočet hospodařil s přebytkem a na příští rok je navrhovaný deficit ve výši přesahující 74 miliard. Krom toho i letos se očekává, že schodek rozpočtu za celý rok by neměl přesáhnout 50 miliard."

Jak se díváte na strukturu rozpočtu, kde důchody a sociální dávky tvoří jeho podstatnou část?

"To je už dlouhodobý vývoj, že mandatorní výdaje tvoří značnou část výdajů státního rozpočtu a je potom velice složité s nimi něco dělat. Zdá se, že do budoucna bude potřeba tuto proporci nějakou radikální změnou vyřešit. Nicméně nemůžeme očekávat, že těsně před volbami by politici dokázali udělat takové změny, aby došlo ke změnám těchto zákonů."

Jaký by byl podle vás ideální rozpočet na příští rok?

"Vzhledem k tomu, že jsme letos dokázali za prvních 11 měsíců hospodařit s přebytkovým rozpočtem, domnívám se, že v příštím roce bychom nemuseli mít žádný deficit. Kdyby zde skutečně byla snaha, byly zde skutečné reformy, myslím, že bychom mohli hospodařit s nulou."

Nadšen státním rozpočtem není prezident Václav Klaus. Také on se domnívá, že má při současném vysokém tempu ekonomiky zbytečně vysoký schodek. Podle něj je jasné, že je míněn jako jisté předvolební dárečky.