Státní ústav pro kontrolu léčiv varuje
Hrozba pandemie ptačí chřipky přenosné na člověka vyvolává u lidí emoce, které lze zneužít k vysokým ziskům. Vakcína proti nemoci totiž dosud neexistuje a dostupné chemické léky jsou drahé a je jich nedostatek. V této situaci se na internetu objevila nabídka dalších léků. Podle odborníků jsou ale neúčinné. Varoval před nimi i Státní ústav pro kontrolu léčiv.
"Výrobce přípravku Tamiflu firma Roche informovala Státní ústav pro kontrolu léčiv, že v Holansku byl prostřednictvím internetu zakoupen padělek, který neobsahoval účinnou látku, a jmenoval se Tamiflu. Veřejnost je důrazně varována před koupí léků na předpis prostřednictvím internetu. Léky takto zakoupené mohou být nejen neúčinné, ale i nebezpečné. lék Tamiflu je po předepsání lékařem bezpečný pouze po zakoupení v lékárně."
Distribuce uznaných léků je kontrolovaná. Úřad varuje, že mimo tuto regulovanou síť se mohou vyskytovat přípravky zcela neúčinné a mnohdy i nebezpečné. Čím jsou nebezpečné?
"Falešný lék může být... tento konkrétní, který byl nalezen, neobsahuje účinnou látku, to znamená, že po podání pacientovi v případě jeho opravdového onemocnění ptačí chřipkou nedostává lék, ale pouze jeho neúčinnou náhražku, což může způsobit úmrtí."
Současně výskyt padělků ohrožuje zisky oficiálního výrobce. Odborný časopis New England Journal of Medicine otiskl studii, ze které vyplývá, že virus může být vůči léku Tamiflu odolný. Dvě dívky ve Vietnamu totiž zemřely na ptačí chřipku přesto, že jim byl Tamiflu včas a v doporučených dávkách podán. Podle odborníků jsou obě úmrtí znepokojující. Martina Havlíčková z Národní referenční laboratoře pro vzdušné nákazy virového původu ale nepovažuje tuto zprávu za natolik alarmující:"To že se zaznamenalo několik případů rezistence chřipskového viru H5, to ještě vůbec neznamená, že by antivirové preparáty, které na chřipku máme, byly v případě pandemie neúčinné. Je velmi pravděpodobné, že část populace chřipkových virů si bude rezistenci rozvíjet, ale zatím nic nehovoří o tom, ža by antivirotická léčba selhávala."
ČR má pro případ pandemie má vypracovaný plán, který počítá mimo jiné se zakoupením celkem 1,7 milionu balení léku Tamiflu proti ptačí chřipce pro rizikové skupiny a lidi důležité pro chod státu.
Preventivní očkovací vakcína proti viru H5N1 zatím neexistuje a Česko se o její výrobu nepokouší.
"Ta se vyvíjí v různých laboratořích, cosi mají Maďaři, ale to jsou zprávy, které skutečně zatím nejsou konkrétní."
Přípravy na výrobu vakcíny proti ptačí chřipce již začala americká farmaceutická firma Baxter. Podle Národní referenční laboratoře se tak děje i v Bohumili u Kostelce nad Černými lesy na Kolínsku. Účinnější a levnější lék proti ptačí chřipce, než je Tamiflu, udajně vyvinuli vědci v Číně. Informoval o tom úterní čínský tisk.