Step na kopci
České středohoří je unikátní krajinou s osamocenými kopci, kopečky, špičatými, oblými, vyššími i jen mírně vyčnívající nad okolní krajinu. Oblík a Raná nedaleko Loun jsou mimořádné i díky tomu, že jejich svahy pokrývá step a tím pádem i vzácné druhy rostlin.
Přirozené středoevropské stepi se tu drží díky bezlesému charakteru. Lidé je tu po staletí udržovali díky chovu ovcí a koz. „Samozřejmě za socialismu kvůli silným exhalacím, znečištěnému ovzduší řada druhů rostlin a živočichů zmizela. Ale v posledních letech se to změnilo a díky evropským dotacím se sem daří navracet i původní chov,“ vypráví místní znalec.
Oblík je podobně jako další středočeské vrchy utvářený čedičem a za původ vděčí vulkanické činnosti. O jeho mimořádném významu z přírodovědeckého hlediska svědčí o to, že je stejně jako sousední Raná Národní přírodní rezervací. Stepní porost se většinou nachází na jižních svazích. Naleznete tu celou řadu kavylů: Kavyl vláskovitý, chlupatý, Ivanův, kavyl olysalý, který je v Česku mimořádně ohrožený. Ze vzácných druhů tu jsou k vidění různé druhy kozinců, divizna brunátná nebo dymnivka dutá. Ve výčtu unikátních a vesměs ohrožených rostlin by se dalo pokračovat. A nejinak je tomu i v případě živočišných druhů. Vzhledem k tomu, že tato oblast Lounska dnes patří k nejsušší lokalitám Česka, se tu vyskytují suchomilní a teplomilní brouci, saranče nebo sklípkánek. Pro turisty jsou ale určitě atraktivnější motýli jako velmi krásný otakárek fenyklový s otakárkem ovocným. Tím absolutně nejkrásnějším je ale při výšlapu na vrchol pohled do kraje na krajinu plnou podobně malebných vulkanických kopečků.Oblík se objevuje už na rytině Jana Willenbergera z roku 1604 a patří k tak nejstarším vyobrazeným horám Česka. To, že lounští byli na svůj vrch patřičně hrdí, potvrzuje i to, že právě z Oblíku odvezli kámen pro slavnostní zahájení stavby Národního divadla.