Štěpánek chce skvělou sezónu vyšperkovat grandslamovým úspěchem

Radek Štěpánek, foto: ČTK

Tenista Radek Štěpánek se po třech letech vrátil na pozici české jedničky. Důležitým faktorem byl především veleúspěšný start do letošní sezóny, ve kterém si připsal hned dvě turnajová vítězství. Navázat na něj by chtěl v nejdůležitější části roku, kdy jsou během šesti týdnů na programu dva grandslamové turnaje.

Radek Štěpánek, foto: ČTK
V letošním roce jste triumfoval v Brisbane a San Jose. S průběhem letošní sezóny musíte být spokojený.

"Bilancovat budu až na konci sezóny, ale vstup byl opravdu vynikající. Rád bych na to navázal v následujících měsících, teď jsou před námi 2 grandslamové turnaje a na nich bych chtěl uspět."

Radkova letošní zápasová bilance je 24 výher a 9 porážek. Na tenisovém okruhu už si připsal cenné skalpy hráčů elitní světové desítky. Nemalou měrou se také zasloužil o postup českého družstva do čtvrtfinále Davisova poháru, ve kterém druhý víkend v červenci změří ve vítkovické hale síly s finalistou loňského ročníku - celkem Argentiny. Karvinský rodák v následujících větách poodhaluje tajemství návratu solidní formy.

"Je to vždy o přípravě a tréninku, který byl před sezónou hodně tvrdý a kvalitní. Udělali jsme pár měn, které mě pozitivně ovlivnili. Změnil jsem raketu, způsob tréninku a to se poté osvědčilo v zápasech."

Narozdíl od drtivé většiny tenistů, kteří mají zenit své výkonnosti kolem 25. roku věku, Radek Štěpánek zraje jako víno. Vždyť loni na podzim oslavil už 30. narozeniny. Premiérový grandslamový turnaj letošní sezóny mu nevyšel úplně podle představ, když ho ve 3. kole melbournského Australian open Španěl Fernando Verdasco vyprovodil z kurtu se dvěma potupnými kanáry. Štěpánek má vůbec na turnaje velké "4" pech. Za celou svou kariéru to nejdále dotáhl do čtvrtfinále Wimbledonu před třemi roky. Tam jeho cesta skončila po smolném pětisetovém maratonu na raketě populárního Švéda Jonase Björkmana. Napravit své grandslamové prokletí se pokusí na pařížském Roland Garros, které otevřelo své brány již v neděli.

"Chci se probojovat co nejdál. Zatím na velký úspěch na grandslamu čekám, tak se chci pokusit buď v Paříži nebo Wimbledonu a udělám vše proto, abych tam uspěl."

Je vůbec reálné, že by letošní ročník vyhrl někdo jiný, než Nadal?

"Nic nenasvědčuje tomu, že by to vyhrál někdo jiný, ale je to tenis a všichni se na něho připravují. Všichni ale také víme, že to bude strašně těžké, podle toho v jaké formě hraje."

Pravdou je, že Španěl Nadal vládne současnému světovému tenisu podobně jako v 80. letech minulého století sborná komanda Viktora Tichonova lednímu hokeji. Ale zpátky k českému daviscupovému reprezentantovi. Ten předvádí na pomalé antuce nezvykle útočný styl. To dokáže vykolejit značnou část soupeřů. Loni Štěpánek například častým přechodem na síť i nečekanými změnami rytmu totálně znechutil pařížského šampiona z roku 2003, Juana Carlose Ferrera. Španěl chtěl dokonce po grandiozním výprasku zahodit rakety do nedaleké Seiny. Náš tenista si je této své zbraně velmi dobře vědom.

"Je to moje výhoda, protože všichni se snaží hrát dlouhé výměny, zatímco já hraji krátce a snažím se míče rychle ukončovat, což nabourává jejich rytmus."

Svěřenec posledního českého grandslamového vítěze Petra Kordy není zvyklý si na turnajích na něco stěžovat. Proto mezi kvartetem nejprestižnějších podniků sezóny nedělá velké rozdíly. Paříž stejně jako Melbourne, Londýn i New York má své neopakovatelné kouzlo.

"Nevadí mi na žádných kurtech ani povrchu nic. Paříž je skvělá a specifická tím, že je v areálu vždy strašná spousta lidí, zápasy trvají strašně dlouho a člověk na tom musí být velmi dobře fyzicky, aby ty maratony byl schopen opakovat. Je to přece jenom sedm zápasů, takže jde o nejnáročnější grandslam v celé sezóně."

Jestli má Štěpánek na tenisovém okruhu nějaké skryté přání, tak aby byl organizátory nasazován na velké kurty. Bouřlivá atmosféra jeho hernímu naturelu naprosto vyhovuje a vždy ho dokáže správně nahecovat k maximálnímu výkonu. V tomto směru má v posledních letech na francouzskou metropoli vyloženě štěstí.

"Vždy mám raději atmosféru s velkým počtem lidí. Rád hraji na velkých kurtech, ale jinak respektuji to, kam mě nasadí, protože základ je zvítězit. Když se však fandí, tak je pocit vítězství sladší a tak rád hraji před hlučným publikem."

Jak už bylo řečeno, hlavním favoritem letošního Roland Garros je španělský antukový toreador Rafael Nadal. Narozdíl od předchozích let by ho neměl nejvíce ohrožovat Švýcar Roger Federer, nýbrž srbský Enfant Terrible Novak Djokovič. To mezi ženami je podstatně nepřehlednější situace. Obhájkyně titulu Ana Ivanovičová i sestry Williamsovy jsou z formy a tak se možná konečně dočká svého prvního velkého triumfu v kariéře aktuální světová jednička - Ruska Dinara Safinová.

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio