The Tchendos točí videoklip pro Židovské muzeum

DJ Wokurka z The Tchendos, foto: www.pohon.cz

The Tchendos jsou tři čeští příznivci elektronické hudby a techna. Pod žertovnou značkou The Tchendos vystupují už 10 let, hrají a mixují hudbu na nejrůznějších party a momentálně chystají novou desku. Před časem v hitparádě pražského generačního Radia 1 upoutala jejich skladba Nedovedu pochopit, v níž jako základ použili autentické vyprávění ženy, která vzpomínala na transporty a koncentrační tábor.

Autorem hudby této skladby je Daniel Walter. Jak se k tomuto pro taneční hudbu netypickému námětu dostal?

DJ Wokurka z The Tchendos, foto: www.pohon.cz
"Mě zajímá období 2. světové války, holocaust, rasismus v současných podmínkách a my jsme připravili před třemi lety v pražském metru akci, při které jsme se převlékli do dobových kostýmů, označili jsme se stylizovanou židovskou hvězdou a tři hodiny jsme se pohybovali po pražském metru. Zajímala nás reakce okolí. Ta reakce vlastně nebyla žádná. Největší přínos, jak jsem se potom bavil se všemi účastníky, tahle akce měla pro nás. Byl to strašně silný zážitek, nelze samozřejmě si vůbec představit, jaká byla ta doba, ale myslím, že si dokážeme představit, jak stašné věci to musely být.

Následně nás oslovilo pražské Radio 1 s prosbou, abychom o tom happeningu promluvili a také jestli neznáme někoho, kdo má osobní zkušenost s tímto obdobím, kdo prožil transporty, kdo prožil koncentrační tábor. Paní, která nakonec hovoří v naší skladbě, poskytla dvouhodinový rozhovor, který když jsme ho slyšeli, tak nás strašně zaujal. Nechtěli jsme, aby zanikl, protože ta paní tam říkala opravdu silné věci, čili jsme její slova napasovali na moderní zvuk, na elektronický zvuk, a tím jsme se to pokusili přiblížit mladým lidem."

Ta skladba Nedovedu pochopit se držela velice dlouho v hitparádě Radia 1.

"Samozřejmě nás to potěšilo, v hitparádě byla asi 10 týdnů. Po tom úspěchu na Radiu 1 nás oslovilo Židovské muzeum v Praze, že by skladbu rádi používali pro výuku na středních a základních školách při přednáškách o holocaustu. I kdybychom se v hitparádě neumístili, tak tohle bereme jako největší zadostiučinění. V současné době pro Židovské muzeum vzniká videoklip k této písni, který bude pro tuto výuku požíván. Ten klip vzniká z archivních materiálů z 2. světové války a z materiálů ze současnosti, kdy nacisté a rasisté mlátí lidi na ulici v Čechách v roce 2005."