TOP 09 jako alternativa nespokojeným voličům

Miroslav Kalousek, foto: ČTK

Nová strana TOP 09, kterou zakládá bývalý lidovec a exministr financí Miroslav Kalousek, začíná dostávat zřetelnější obrysy. Ve čtvrtek její protagonisté prezentovali veřejně hlavní cíle této strany i osobnosti, které budou tvořit její základ.

Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek (vlevo), foto: ČTK
Lídrem TOP 09 bude senátor Karel Schwarzenberg. Podle něj má nová strana za cíl stát se politickou alternativou pro nespokojené občany a chce se pokusit o nápravu "veřejných věcí". Strana chce kandidovat v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny samostatně či v koalici s jiným subjektem. Spolupráci nabídla hnutí Starostové a nezávislí. Podle předsedy přípravného výboru TOP 09 Karla Schwarzenberga tak chce získat podporu i na venkově, ne jen ve větších městech:

"Klademe velký důraz na to, abychom byli po celé České republice jakž takž rovnoměrně zastoupení. Nechceme být pragocentristickou stranou, chceme být stranou, kde i odlehlé kouty naší země jsou příslušně zastoupeny. Poněvadž teprve vnikáme, samozřejmě to bude nějaký čas trvat, než tuto organizaci vybudujeme."

Miroslav Kalousek, foto: ČTK
Podle Miroslava Kalouska se KDU-ČSL pod vedením Cyrila Svobody příliš orientuje na levicovou rovnostářskou politiku, se kterou se on nemůže ztotožnit. I proto se chce orientovat na jiný styl křesťansko-demokratické politiky. Podle Miroslava Kalouska chce TOP 09 jít do podzimních voleb hlavně s programem na potírání korupce a zlepšení hospodaření státu:

"Určitě není našim prvořadým záměrem vymezovat se vůči jakýmkoliv jiným politickým stranám. My předkládáme svůj program, a myslím si, že ten nás dostatečně odlišuje. Už jenom tím, že tam říkáme naprosto jasně, že nechceme být populární za každou cenu, a už vůbec ne za cenu nereálných volebních slibů."

Místopředsedkyni lidovců Michaelu Šojdrovou nepotěšilo ani nepřekvapilo, že z lidoveckých řad odcházejí zákonodárci. Je z toho sice zklamaná, ale podle jejího názoru se lidovci nemusí cítit novou stranou ohroženi:

Ondřej Liška (vlevo) a Martin Bursík, foto: ČTK
"Myslím, že se každá strana v tuto chvíli může cítit ohrožená vznikem nového subjektu, to se netýká pouze KDU-ČSL. Ale věřím, že my si své voliče a příznivce získáme a neztratíme. Já věřím tomu, že voliči, kteří chtějí volit středovou, středopravicovou stranu, budou volit nás. A proto, že jsou to naši bývalí členové, nemohou jít s jiným programem než máme my. Potencionální partner to jistě je."

TOP 09 by mohla zaplnit i prázdné místo v politickém středu po Straně zelených. Ondřej Liška, který vystřídal ve vedení strany Martina Bursíka, se ale konkurence nebojí:

"To prázdné místo zdaleka ještě není prázdné, o tom rozhodnou příští volby a příští měsíce. Já si myslím, že tento top-down, jak říkají Angličané, což docela konvenuje s tím názvem, to znamená ze shora zakládané politické strany mají dlouhodobě krátkou životnost. Ukazuje se, že je to nakonec jenom otázka nějakých elit, ale rozhodně ne dlouhodobě udržitelný rozvoj nějakého hnutí nebo strany, která může reprezentovat zájem širší společnosti. Takže já takovýmto projektům prostě nevěřím."