Trojkoalice nabídla ČSSD, že z jejích předvolebních slibů udělá program vlády

ČSSD, foto: ČTK

Občanští demokraté, lidovci a zelení přišli v úterý s novým nápadem, jak vyřešit zablokovanou povolební situaci. Nabídli sociální demokracii, že programové prohlášení jejich středopravicové vlády bude tvořit deset předvolebních závazků ČSSD. Za to trojkoalice očekávala, že ČSSD bude ochotna tolerovat koaliční vládu. A jaké byly reakce? To sledovala Martina Lustigová.

Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Dobrý vtip nebo marketingový trik - i taková slova zaznívala ze strany sociálních demokratů na adresu trojkoaličního návrhu. To se samozřejmě nelíbí Mirku Topolánkovi:

"Mně nepřipadá jako vtip, jestliže pět kompetentních vyjednávačů, z toho tři předsedové stran podepíší programové, řekl bych, priority ČSSD, které slíbili před volbami voličům, a podepíší se pod ně s tím, že je budou realizovat. Mně to jako vtip nepřipadá."

Program vlády, kterou by sociální demokraté měli podporovat, musí být podle jejich předsedy Jiřího Paroubka detailnější. Paroubek dále poznamenal:

"Těch deset závazků, těch deset bodů sociální demokracie vůči voličům je, když se na to podíváte nezaujatě, v rozporu s koaliční smlouvou. Co tedy platí? Našich deset bodů nebo koaliční smlouva? Obojí platit nemůže."

Program ČSSD nemá deset bodů, ale osmdesát stran, upozornili také sociální demokraté.

ČSSD,  foto: ČTK
Předvolební závazky ČSSD, na které se odvolává trojkoalice, jsou velmi obecné. Mezi prioritami je snížení nezaměstnanosti na šest procent, dosažení průměrné mzdy ve výši 26 500 korun, zvyšování důchodů, vymahatelnost práva, snižování tempa zadlužování, pomoc rodinám s dětmi nebo zvýšení výdajů na vědu a vzdělání. Pokračuje politolog Petr Just:

"Těch deset bodů je velmi nekonkrétních. Jsou to spíše takové teze, čeho by ČSSD chtěla v tom následujícím čtyřletém funkčním období dosáhnout, a právě proto se lze domnívat, že pravděpodobně koalice má třeba stejné cíle. Důležité ale bude, jak to zakomponuje přímo do toho programu a jak bude chtít těchto cílů dosáhnout, jakými prostředky a jakými nástroji. A to je možná právě věc, kde se potom sociální demokracie neshodne a budou tam určité rozpory."

Sociální demokraté nechtějí mluvit jen o programu, ale také právě o konkrétních metodách, kterými chce koalice vytyčených cílů dosáhnout. ČSSD už dříve deklarovala, že se koaličního projektu nehodlá účastnit. Má tedy - jako možná opoziční strana - právo spoluurčovat nástroje vlády?

Jiří Paroubek,  foto: ČTK

"Logicky by se samozřejmě zdálo, že toto právo nemá. Na druhou stranu to právo získala díky tomu, že vláda, která se bude ucházet o důvěru, nemá většinu. To znamená, že bude nucena, vlastně už je nucena, dělat určité ústupky opozici, tedy konkrétně ČSSD. Mirek Topolánek a jeho tým, už když připravovali původní koaliční smlouvu, v ní udělali řadu ústupků, řadu zmírnění ze svých původně pevných zásad. A udělali je právě směrem k ČSSD, směrem k opozici, aby dostali alespoň toho jednoho poslance na svoji stranu, ať už přímo nebo nepřímo tolerancí. Pokud by vznikající trojkoalice šla ve svých ústupcích ještě dál, tak pak už se lze domnívat, že už to ani tak nebude pravicová trojkoalice, že to bude sice trojkoalice sestavená pravicovými stranami, ale zahrnující do svého programu více a více bodů z programu ČSSD nebo těch konkrétních nástrojů prosazovaných ČSSD."

A komu vlastně průtahy v povolebních jednáních v očích veřejnosti nejvíce škodí?

"Já se domnívám, že v očích veřejnosti škodí celé politice, celému politickému spektru a všem politikům. Dokazuje se, že politici nejsou schopni se dohodnout na sestavení vlády. Myslím si, že tato situace může o trošku více škodit sociálním demokratům, protože mohou být vnímáni jako ta největší brzda dalšího vývoje, že přestože nevyhráli volby, ne zcela jasně uznali porážku, že tam neustále jsou snahy nebo náznaky premiéra Paroubka, že by se chtěl nějakým způsobem ve funkci udržet nebo do té funkce vrátit. To všechno může hrát pro to, že se lidé mohou domnívat, že tou hlavní brzdou dalšího vývoje může být sociální demokracie."