Týden zahraničních Čechů začal neoficiální částí v Bratislavě

Týden zahraničních Čechů

Ve dnech 18. až 22. září 2006 proběhne v Praze další Týden zahraničních Čechů. Po tříleté přestávce se tu tak znovu sejdou stovky českých exulantů i krajanů z celého světa. Pražskému Týdnu zahraničních Čechů ovšem ve dnech 15. - 17. září 2006 předchází dvoudenní setkání v Bratislavě, které pořádají tamní české krajanské organizace. Na místě sleduje akci kolega Petr Gabal.

Bratislava
"Zdravím posluchače z nábřeží Dunaje a začnu informací, že bratislavskou část Týdne zahraničních Čechů zahájilo setkání v Primaciálním paláci, který je sídlem primátora, ale za 230 let své existence zažil bohatou a pohnutou historii. Přijetí u viceprimátora Štefana Holčíka nebylo pohým krátkým, formálním pozdravem, jak by se dalo čekat, ale velice zajímavou exkurzí. Pan Holčík je totiž sám archeolog, je nejenom znalec místa, ale také se účastnil rekonstrukce tohoto paláce. Podle reakcí účastníků si troufám tvrdit, že jsou tímto úvodem nadšeni, a první část korunoval viceprimátorův hold Čechům, kteří měli po vzniku republiky lví podíl na vybudování slovenské metropole. A to po všech stránkách. Počínaje budováním v pravém slova smyslu, přes ekonomický podíl, roli ve finančnictví až po kulturu a vzdělanost. Řekl bych, že to byl velice příjemný a velice důstojný start Týdne zahraničních Čechů."

Ta slovenská část potrvá ještě dva dny. Jaký bude ten další program?

"V pátek v poledne se účastníci přesunuli do jedné z místních galerií, kde shlédli výstavu českých výtvarníků žijících na Slovensku. Dál bych rád zmínil zejména páteční večer, kde se představí čeští krajané na Slovensku, vystoupí několik folklórních souborů a počítá se také s prostorem pro volnou diskusi a zkrátka mezilidské kontakty.

Týden zahraničních Čechů
V sobotu pak kromě folklóru dostane spíš prostor literatura. například Antonín Polách, dříve slovenský, dnes rakouský Čech představí svou novou knihu. Budou oceněni účastníci literární soutěže měsíčníku Česká beseda a organizátoři připravují ještě jedno překvapení, besedu se spisovatelkou, jejíž jméno nám zatím neprozradili."

Kolik krajanů se zatím letos v Bratislavě sešlo?

"V první fázi jsem napočítal asi tři desítky lidí, pak několik přibylo, řekněme že je to o něco méně, než organizátoři očekávali, ale musím říci, že účastníci, podle těch neformálních rozhovorů s nimi projevují velkou spokojenost. Převažují lidé ze Slovenska, ale zaznamenal jsem tu například už i krajanku z Austrálie. Týden zahraničních Čechů nemá dlouhou tradici, koná se teprve počtvrté, a ta neoficiální část podruhé. Ve Vídni před třemi lety bylo o něco víc lidí, ale je potřeba říct, že této akci kunkurují České dny v Košicích, to znamená spousta Čechů z východního Slovenska kvůli tomu nepřijela, a také podle mého se lidé spíše těší na to přímé setkání s domovem, tzn nejméně dvě stovky účastníků se očekávají přímo v Praze."

Autor: Peter Gabaľ
klíčové slovo:
spustit audio