U hvězdárny v Hradci Králové vzniká planetární stezka

planetarni_stezka.jpg
0:00
/
0:00

K blízkým i vzdáleným planetám bez kosmické lodi se budete moci od jara podívat v okolí hvězdárny v Hradci Králové. Vzniká zde planetární naučná stezka, první svého druhu v České republice. Návštěvníkům představí obří model sluneční soustavy. I když, jak Zdeňce Kuchyňové řekl v rozhovoru spoluautor modelu Miroslav Brož, slovo obří není tak úplně na místě.

"On sice ten model měří šest kilometrů, ale sluneční soustava je hrozně prázdná. Čili většina toho modelu není nic, museli jsme udělat jenom ta největší soustředění hmoty. To jest Slunce, planety a některá menší tělíska. My jsme měli velký problém hlavně vymyslet z čeho to udělat, jaké zvolit materiály. A když jsme zvolili Slunce ze železobetonu, planety ze dřeva nebo z kovu, tak nakonec vychází celková cena na materiál té planetární stezky okolo 40 tisíc korun. Dělala to spousta mých kolegů na hvězdárně a v astronomické společnosti. Že to uděláme jsme se rozhodli před dvěma lety, protože je to hezká věc pro výuku astronomie, když se chce člověk seznámit s tím, jak vypadá sluneční soustava."

V jaké fázi je projekt teď? Máte už hotové nějaké planety?

"Planety už jsou hotové, zbývá jejich usazení v terénu v okolí hvězdárny. Máme hotové Slunce a všechny ty základní věci už jsou připravené, takže během dubna to bude postavené."

V jakém je model měřítku a jak je velká největší planeta sluneční soustavy?

"Zvolili jsme po úvaze měřítko jedna ku jedné miliardě. To je krásné kulaté číslo a rozměry jednotlivých těles a stejně tak vzdálenosti mezi nimi vycházejí rozumně. Sluníčko v tomhle rozměru vychází velké 1 metr a 40 centimetrů a největší planeta, to je Jupiter, vychází velký asi 10 centimetrů. Jak jsme říkali, že sluneční soustava je hrozně prázdná, tak mezi Sluncem a Jupiterem je asi 750 metrů."

A co Země, jak je veliká?

"Zeměkoule je nepatrná kulička. Já doufám, že pokud se návštěvník přijde podívat na planetární stezku na model sluneční soustavy, že nebude zklamaný. Zeměkoule má totiž rozměř 13 milimetrů."

Aby ji návštěvník vůbec našel. Jak na ni bude upozorněno?

"Jednak je štěstí, že většina těch malých planet, ty planety zemského typu, jsou soustředěné velice blízko hvězdárny, blízko Slunce, takže tam nebude problém. Každá planeta je navíc vybavena informační cedulí, už značně větší než rozměr té planety a navíc stezka vede velice krásnou krajinou v okolí Hradce Králové, kterou lidé používají i pro procházky a nedělní výlety, takže na ni mohou i náhodou narazit."

Kdy bude stezka otevřena?

"Počítáme s otevřením koncem dubna. My ji dostavíme samozřejmě dříve, ale chtěli jsme využít ještě jedné příležitosti. Jednak bude koncem dubna ve hvězdárně setkání Společnosti pro mezi planetární hmotu, což je taková skupina lidí z ČR, kteří se zabývají malými tělesy sluneční soustavy a budou tam mít seminář a navíc ještě na tohle období připadá 110. výročí Theodora Brorsena, což byl astronom působící ve východních Čechách, přesněji v Žamberku a který se o rozvoj astronomie v tom našem regionu jistě zasloužil."