Účast Česka v Evropském týdnu mobility

chodci.jpg

V Praze i jiných městech České republiky a Evropy začal v neděli Evropský týden mobility. Jeho letošním heslem jsou Ulice pro lidi, což znamená snahu, aby se do ulic vrátil život. Celoevropská kampaň upozorňuje na problémy se stále narůstající automobilovou dopravou ve městech a propaguje možnosti a výhody používání kola, tramvaje, autobusu, vlaku nebo pěší chůze.

Pražané si v neděli vyzkoušeli, jak příjemná může být chůze metropolí. Chodecký happening s názvem Parádní procházka upozornil na problémy pražské dopravní situace i na výhody, které pěší chůze poskytuje. Zhruba 150 účastníkům zpříjemnila trasu z Karlova náměstí na Rašínovo nábřeží svými scénkami skupinka performerů. Lidé se také dopoledne zúčastnili Pražského cyklozvonění, tedy cyklojízdy pro rodiny s dětmi, a výletu vlakem na Zbraslav. Tříhodinovou akci nám přiblížil spoluorganizátor evropského týdne mobility v metropoli Kryštof Šabacký:

"Je to vlastně projížďka po nových dopravních stavbách s tím, že ty vlaky končí na Zbraslavi, kde je možnost prohlídky zámku a následně odtud odvoz hromadnou dopravou zase zpět. Lze využít toho vlaku jako vyjížďku na Zbraslav, a potom na kole zpátky."

V Praze se sice budují cyklostezky, většinou se ale jedná pouze o rekreační trasy, které nepropojují okrajové části s centrem. Trendem západních zemí je budovat cyklotrasy i kolem velkých silnic, nebo cyklistům vyhradit samostatný jízdní pruh. Proč se tento způsob zatím u nás neuplatnil, vysvětluje radní a zároveň velký propagátor cyklistiky v Praze, Petr Štěpánek:

"Je to dané rozvojem dopravy ve městě. Podíváte-li se na ulice Evropskou, Patočkovou, na Jižní spojku a na jiné, tak je to naprosto evidentní. Je prostě nutné při těch budoucích stavbách postupovat tak, aby nebyl pohled jen na plynulost provozu automobilů, ale celé dopravy. A součástí dopravy jsou i pěší a cyklisté."

K Evropskému týdnu mobility se připojilo 75 českých a moravských měst pošesté, Praha počtvrté. Například v Turnově tamní strážníci v pondělí kontrolovali, jestli děti při jízdě na kole používají cyklistické přilby, v úterý bude policie se školáky měřit rychlost aut, ve středu čeká děti z mateřských škol výuka na dopravním hřišti. Hlavní program se tam uskuteční ve čtvrtek, kdy se ulice 28. října uzavře automobilovému provozu, uskuteční se tam kurzy první pomoci, koncert a divadelní vystoupení.

V Brně bude při této příležitosti ve čtvrtek městská hromadná doprava zdarma. Proč se Brno k Evropskému týdnu mobility připojilo, vysvětluje Ivana Draholová z kanceláře Brno - zdravé město:

"Chceme, aby se lidé více orientovali na městskou hromadnou dopravu, protože v Evropě jsou města stále více zahlcena dopravou, je to poměrně vážný problém, a právě proto Evropská unie spouští tuto kampaň Evropského dne bez auta a Evropského týdne mobility. Snahou je, aby doprava ve městech se stávala více klidnější, aby byla bezpečnější, ale samozřejmě také aby lidé více využívali městskou hromadnou dopravu."

Na stránky evropské kampaně se přihlásilo 30 států Evropy, Brazílie, Ekvádor a Thajsko. Celkem se účastní zhruba 1500 měst. Vyvrcholením bude v sobotu Evropský den bez aut.